.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyrok w Anglii a wpis w centralnym rejestrze skazanych

Autor: Lech Stawicki • Opublikowane: 30.05.2011

Dwa lata temu zostałem skazany w Anglii na grzywnę i zakaz prowadzenia pojazdów (na 15 miesięcy) za jazdę po alkoholu. Obecnie figuruję w centralnym rejestrze skazanych. Czy mogę ubiegać się o zatarcie skazania (ponieważ staram się o nową pracę)? Dodam, że mam polskie prawo jazdy.

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dopuszczalny poziom alkoholu w Anglii we krwi wynosi 0,8 mg/ml (w Polsce 0,2 mg/ml) oraz 35 µg / 100 ml oddechu. Konsekwencjami wynikającymi z zatrzymania przez policję, gdy kierujący znajduje się pod wpływem alkoholu, są: grzywna do 5000 £, kara pozbawienia wolności do 6 miesięcy, zatrzymanie prawa jazdy na minimum rok czasu, wpis do rejestru o zatrzymaniu prawa jazdy. Zgodnie z angielskim prawem wpis może figurować w rejestrze nawet 11 lat.

 

Pańska sytuacja jest o tyle skomplikowana, że polskie przepisy nie przewidują umieszczania sprawców występków drogowych, którym zatrzymano prawo jazdy, w specjalnym rejestrze. W przypadku orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów sprawca występku zostaje zobowiązany do oddania prawa jazdy, które następnie przesyła się do właściwego wydziału komunikacji miejsca wydania dokumentu. Sprawca wykroczenia może odebrać prawo jazdy w tym wydziale po upływie okresu, na jaki został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Przesłanką takiego unormowania jest zapobieżenie uzyskaniu przez sprawcę wykroczenia nowego dokumentu prawa jazdy pomimo orzeczonego względem niego zakazu prowadzenia pojazdów.

 

Mając na uwadze powyższe, sugerowałbym zorientować się we właściwym urzędzie, ile pozostało czasu do usunięcia wpisu, gdyż każdy przypadek jest rozpoznawany w sposób indywidualny. Najlepiej udać się do organu, który orzekł względem Pana zakaz prowadzenia pojazdów. Konieczne jest również, aby zorientował się Pan, czy praca o którą zamierza się Pan starać, wymaga posiadania tzw. „czystego prawa jazdy”, gdyż dla wielu pracodawców jest to warunek konieczny do zawarcia umowy o pracę. W sytuacji gdy taki warunek będzie obowiązywał, wysoce prawdopodobne jest odrzucenie Pańskiej aplikacji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV plus 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »