Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyrok sądu karnego

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 04.03.2013

Wyrokiem sądu karnego zostałem skazany na grzywnę i pokrycie straty, które spowodowałem w samochodzie innej osoby. Z wyrokiem się zgadzam i zapłacę wszystko. Czy potem będzie już po sprawie, czy też poszkodowany może mieć jeszcze jakieś roszczenia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Skazanie Pana prawomocnym wyrokiem sądu karnego spowoduje wyłączenie możliwości ponownego pociągnięcia Pana do odpowiedzialności karnej z tego tytułu.

 

Jeżeli jednak chodzi o związane z przedmiotowym czynem roszczenia odszkodowawcze pokrzywdzonego względem Pana, to wskazać należy, iż w sytuacji, gdyby nałożony na Pana przez sąd karny obowiązek naprawienia szkody nie pokrywał w całości tej szkody, to pokrzywdzony mógłby co do zasady w drodze postępowania cywilnego dochodzić od Pana różnicy pomiędzy kwotę należnego jego zdaniem odszkodowania a kwotą zasądzoną przez sąd karny.

 

Podobnie jeżeli nałożony na Pana obowiązek naprawienia szkody obejmuje jedynie szkodę materialną w postaci uszkodzenia pojazdu, a pokrzywdzony doznał również krzywdy psychicznej lub fizycznej, mógłby on w drodze procesu sądowego dochodzić od Pana bądź też Pańskiego ubezpieczyciela w zakresie OC dodatkowego zadośćuczynienia w tym zakresie.

 

Z praktyki jednak wynika, że tego typu sprawy, gdy wyrok sądu karnego nałoży obowiązek naprawienia szkody na oskarżonego, rzadko łączą się z wystąpieniem przez pokrzywdzonych z dalszymi roszczeniami na drogę cywilną, jednakże droga taka jest co do zasady możliwa. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus 10 =

»Podobne materiały

Stosowanie urządzeń do podsłuchu

Jakiś czas temu rozstałem się ze swoją partnerką. Założyłem podsłuch w jej mieszkaniu – mikrofon objętościowy. Obecnie podsłuch został przez nią wykryty. Co mi grozi za taki czyn?

Niemożność odbycia kary ze względu na zły stan zdrowia

W 2003 roku zostałem skazany na karę 7 lat pozbawienia wolności za działanie w przestępczej grupie zorganizowanej. W więzieniu przebywałem prawie 4 lata, potem zostałem czasowo zwolniony ze względu na zły stan zdrowia. Cierpię na bardzo ciężkie i nieuleczalne schorzenia neurologiczne. W połowie 2008

Potrącenie na pasach osoby nietrzeźwej

Kilka miesięcy temu potrąciłem na przejściu dla pieszych mężczyznę. Na skutek potrącenia doznał złamania ręki i nogi. Byłem trzeźwy, samochód był sprawny, natomiast potrącony mężczyzna był pod wpływem alkoholu (policjant wspomniał o tym w protokole, ale ponoć nie miał prawa przeprowadzić badania).
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »