Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak wyrejestrować odziedziczony samochód który został zezłomowany?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 25.08.2018

Moje nieletnie dziecko odziedziczyło spadek z dobrodziejstwem inwentarza po swoim zmarłym ojcu. W skład masy spadkowej wchodziły jedynie długi. Dowiedziałam się jednak, że w ewidencji widnieje samochód, którego właścicielem był zmarły mąż. Mąż zezłomował samochód, tak więc fizycznie auta już nie ma. Nie dopełnił jednak formalności związanej z wyrejestrowanym samochodu. Dziecko odziedziczyło więc nieistniejący samochód bez żadnych dokumentów. Żadnej umowy potwierdzającej zezłomowanie samochodu też nie ma. Sporządzony będzie spis inwentarza, dlatego zależy mi na wyrejestrowaniu auta. Jak w takiej sytuacji wyrejestrować samochód, którego fizycznie dawno już nie ma?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z treści Pani pytania wynika, że Pani nieletnie dziecko odziedziczyło po swoim ojcu spadek z dobrodziejstwem inwentarza. W skład spadku wchodziły jedynie długi oraz samochód, który, jak Pani wskazuje, w rzeczywistości nie istnieje. Nie ma żadnych dokumentów dla pojazdu, nie ma także potwierdzenia jego zezłomowania.

 

W pierwszej kolejności zasadnym jest ustalenie, gdzie mąż zezłomował pojazd. Wskazuje Pani bowiem, że pojazd został oddany na złom. Mniemam zatem, że ma Pani wiedzę, na który złom lub ewentualnie może się tego domyślać. Brak umowy z oddania pojazdu na złom jeszcze nie zamyka Pani drogi do uregulowania kwestii prawnej pojazdu, albowiem być może zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu jest nadal dostępne na złomowisku. Procedura bowiem wygląda w sposób następujący: Pani mąż oddając pojazd na złom powinien otrzymać zaświadczenie o zezłomowaniu z unieważnionym dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu. Dysponując takimi dowodami, można udać się do starostwa wyrejestrować pojazd.

 

Bez wątpienia złom, na którym pojazd został zezłomowany winien posiadać wpisany tenże pojazd do rejestru pojazdów przyjętych. Dobrze byłoby jednak, gdyby miała Pani wiedzę, kiedy to miało miejsce (mniej więcej), by pracownicy złomowiska nie szukali na przestrzeni lat, a co najwyżej miesięcy. Dysponując takimi dokumentami, które w mojej ocenie powinny być Pani po raz kolejny wydane (mam na myśli zaświadczenie o zezłomowaniu), może Pani próbować wyrejestrować pojazd.

 

Jeżeli nie znajdzie Pani dowodu rejestracyjnego, zasadnym jest próba wyrobienia nowego, celem następnie wyrejestrowania pojazdu. Wówczas musiałaby Pani wskazać, że poprzedni dowód rejestracyjny został zagubiony. Powyższe będzie miało jednak sens tylko wówczas, jeżeli będzie Pani miała zaświadczenie o zezłomowaniu. Bez udania się zatem na złomowisko nie ustali tego Pani.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus 5 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przewóz młodzieży szkolnej busem

Młodzież szkolna w mojej miejscowości przewożona jest busem, który ma 25 miejsc siedzących. Pojazd zabiera jednak więcej osób (ok. 35), które muszą więc całą drogę stać. Czy jest to zgodne z prawem? Dodam, że kilkakrotnie prosiłem policję o kontrolę busa oraz zgłaszałem sprawę do dyrektora szkoły – moje skargi nic nie dały.

Wydanie licencji na prowadzenie taksówki

Zrobiłem kurs na przewóz taksówką w mieście A, a egzamin zdałem przed komisją powołaną przez starostę w mieście B (w którym mieszkam). Złożyłem dokumenty o wydanie licencji w mieście A, ale teraz zacząłem się zastanawiać, czy licencja na pewno zostanie mi w tej sytuacji wydana?

Koszt wyrobienia świadectwa kwalifikacji przez pracownika

Mam firmę transportową. Zatrudniłem niedawno kierowcę, który przedłożył badania okresowe ważne do października 2011 r. Dwa tygodnie temu dostarczył mi jednak fakturę za świadectwo kwalifikacji, które musiał wyrobić, aby otrzymać nowe prawo jazdy (stare niebawem traciło ważność). Czy firma ponosi koszt tego badania?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »