Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyrejestrowanie odbiorników RTV

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 04.05.2017

Ponad 10 lat temu wyrejestrowałem odbiorniki RTV i przestałem płacić abonament. Kilka miesięcy temu dostałem jednak nakaz płatniczy z Poczty Polskiej. Nie otrzymałem jednak dokumentów, dlaczego PP ma roszczenia. Kiedy taki dług się przedawnia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pomimo niegdysiejszych kontrowersji, w jakim czasie przedawniają się opłaty abonamentowe (3 lub 5 lat), obecnie za utrwalony należy uznać pogląd, iż okres przedawnienia jest 5-letni, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym opłaty te należało uiścić.

 

Aby nie być gołosłowną, powołam się tu na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, siedziba w Gliwicach, z dnia 30 lipca 2012 r., sygn. akt I SA/Gl 210/12, w którym sąd ten stwierdził:

 

„1. Opłata z tytułu posiadania czy to odbiornika radiowego czy telewizyjnego jest obligatoryjną należnością z tytułu posiadania tego typu urządzenia. Opłata z tytułu rejestracji odbiornika radiowego lub telewizyjnego (abonamentu rtv) stanowi opłatę, o której mowa w art. 2 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), a to oznacza, że ma do niej zastosowanie art. 70 § 1 tej ustawy, a więc że opłata ta przedawnia się po upływie pięciu lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin jej płatności.

 

2. Odesłanie zawarte w art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonenckich (Dz.U. Nr 85, poz. 728 ze zm.) odnosi się do naliczania odsetek z tytułu nieterminowego regulowania opłat, i to nie ten przepis decyduje wyłącznie o stosowaniu do opłat abonenckich przepisów Ordynacji podatkowej”.

 

Teoretycznie zatem uznać trzeba, że dokumentacja winna być przechowywana przez taki właśnie okres.

 

Jak jednak rozumiem sytuację (nie określił Pan tego dokładnie, ale tak mi się wydaje z sensu zadanego pytania), Poczta Polska nalicza abonament, bo twierdzi, że nie dysponuje dowodem wyrejestrowania odbiornika. Niestety jest to sytuacja, która dość często się zdarza.

 

Niestety nie mam w tym względzie dobrych wiadomości, a to dlatego, że to Pan będzie musiał udowodnić Poczcie Polskiej, że wyrejestrował odbiornik, a nie Poczta Panu.

 

Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego siedziba w Gliwicach

z dnia 8 stycznia 2015 r., wydany w sprawie o sygn. akt I SA/Gl 650/14, w którym sąd wyraźnie stwierdził, że „obowiązek wykazania, że abonent dokonał zgłoszenia zaprzestania używania odbiornika RTV, co skutkuje m.in. ustaniem obowiązku uiszczania abonamentu, ciąży na abonencie”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus trzy =

»Podobne materiały

Powołanie biegłego w postępowaniu uproszczonym

Dostałam odszkodowanie za 12 lat bezprawnego korzystania z mojej działki przez zakład energetyczny. Mimo wyroku (potwierdzonego przez sąd II instancji) linię energetyczną usunięto dopiero 4 miesiące później – w 2009 roku. Biegły wycenił koszty użytkowania tylko do końca 2008 r. Wystąpiłam

 

Pozew o ustalenie stosunku prawnego

Jestem w trakcie rozwodu, sprawa odbywa się w Stanach Zjednoczonych. Mieszkając w Polsce, zawarliśmy z mężem intercyzę w formie aktu notarialnego, jednak amerykański sąd jej nie uznał. Teraz mąż dochodzi podziału majątku znajdującego się w Polsce. Słyszałam, że mogę wnieść do polskiego sądu pozew o

 

Odpis protokołu

Przed sądem żona wraz z siostrą zawarły ugodę: żona nie podważa testamentu ich matki (która chorowała psychicznie), ale siostra spłaca żonie połowę majątku. Szwagierka nie wywiązuje się z umowy. Co powinna zrobić żona? Czy postarać się o odpis protokołu z tamtej rozprawy i wystąpić przeciw

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »