.
Mamy 13 622 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i przekroczone 24 punkty karne

Autor: Marek Gola

Dopuściłem się wyprzedzania na przejściu dla pieszych i odmówiłem przyjęcia mandatu 200 zł i 10 pkt karnych, gdyż przekroczyłbym 24 punkty karne i w sumie miałbym 26. W ostatnim czasie otrzymałem wyrok nakazowy z uznaniem za winnego. Czy odwołanie się od wyroku może mi w jakikolwiek sposób pomoc? Czy są w ogóle jakieś możliwości wybronienia się w tej sytuacji? Wspomnę, że jestem kierowcą zawodowym. Jestem jedynym żywicielem rodziny. Na utrzymaniu mam żonę i dwójkę małoletnich dzieci. Ponadto płacę alimenty na dziecko z pierwszego małżeństwa.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i przekroczone 24 punkty karne

Nadzwyczajne złagodzenie kary albo odstąpienie od jej wykonania

W tej sytuacji jedyne, co Pana może ochronić przed odpowiedzialnością, to próba powołania się na art. 39 Kodeksu wykroczeń (K.w.). Tylko i wyłączenie skorzystanie przez sąd z § 1 tego artykułu daje Panu możliwość uniknięcia zakazu prowadzenia pojazdów. W takiej sprawie jak Pańska zakaz ten jest obligatoryjny, a jedynie w sytuacji opisanej w art. 39 § 1 K.w. może nie zostać zastosowany. Otóż przepis ten umożliwia zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary albo odstąpienie od jej wymierzenia lub wymierzenia środka karnego, ale tylko w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, wynikające z charakteru i okoliczności czynu lub właściwości i warunków osobistych sprawcy.

 

Punkty karne za naruszenie przepisów ruchu drogowego

Liczba przypisywanych punktów wynika z wykazu naruszeń przepisów ruchu drogowego, stanowiącego załącznik Nr 1 do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. z 2002 r. Nr 236, poz. 1998).

 

Proszę pamiętać, że punkty karne trafiają na konto kierowcy z datą popełnienia wykroczenia, a nie wyroku sądu. Może się zatem zdarzyć, że zmotoryzowanemu zostanie zatrzymane prawo jazdy, mimo że z jego konta po popełnieniu ostatniego wykroczenia, ale przed wyrokiem sądu, wymazano część punktów karnych. Innymi słowy, punkty karne są przypisywane od dnia zdarzenia, a nie od dnia ich wprowadzenia do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. W mojej ocenie nie ma zatem szans na uniknięcie „zabrania prawa jazdy”, prócz uniewinnienia, względnie odstąpienia od orzeczenia środka karnego.

 

Sprawdzenie punktów karnych na Policji

Zawsze istnieje jednak szansa, że pewne punkty zostały już wykreślone. Warto zatem zwrócić się do Policji, jako osoba zainteresowana, o informację albo zaświadczenie o wpisach ostatecznych lub tymczasowych dotyczących punktów odpowiadających dokonanym przez siebie naruszeniom. Osoba zainteresowana ilością posiadanych przez siebie punktów karnych ma prawo uzyskać od Policji informację albo zaświadczenie o wpisach ostatecznych lub tymczasowych dotyczących punktów odpowiadających dokonanym przez siebie naruszeniom. Na poparcie przytoczonych okoliczności wskazać należy na tezę wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 czerwca 2012 r., sygn. akt I OSK 225/12: o przekroczeniu liczby punktów karnych za naruszenie przepisów drogowych decyduje dzień przekroczenia limitu 24 punktów, a nie formalny wpis do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

 

Podsumowując, przedstawiona sytuacja nie pozostawia złudzeń, że nie ma możliwości uniknięcia „zabrania” prawa jazdy.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl