Mamy 11 195 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyprowadzka z mieszkania męża i sprawa rozwodowa

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 03.08.2011

Wyszłam za mąż trzy lata temu, ale mąż rok po ślubie (gdy nasze dziecko miało 2 tygodnie) kazał mi się wyprowadzić ze swojego mieszkania. Odtąd mieszkam z synem w wynajmowanej kawalerce. Po ślubie mąż zaczął pić i robić awantury, wyprowadzka była więc i tak przeze mnie planowana. Czy mogę starać się teraz o rozwód z orzeczeniem o winie męża? Czy uda mi się odzyskać mój wkład na remont jego mieszkania (ok. 10 000 zł)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Istnieją podstawy do rozwiązania małżeństwa przez rozwód z winy męża. De facto znajdujecie się Państwo w separacji, co samo w sobie stanowi wystarczającą podstawę rozwodu. Z punktu widzenia procesowego ciężar udowodnienia wskazanych okoliczności spoczywać będzie na powodzie, czyli na Pani. Stąd też konieczne będzie powołanie dowodu z zeznań świadków na okoliczność trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, jak też negatywnego (skrajnie) stosunku męża do rodziny.

 

Należy zacząć od zgromadzenia dowodów, tj. zeznań świadków. Następnym krokiem będzie skierowanie pozwu o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód. Koszt przeprowadzenia sprawy rozwodowej wynosi 600 zł (koszty sadowe). Sąd może zwolnić Panią z ponoszenia wskazanych kosztów na skutek wniesionego przez Panią wniosku.

 

W mojej ocenie ma Pani realne szanse na uzyskanie rozwodu z wyłącznej winy męża.

 

Wpłacone przez Panią 10 000 zł stanowią nakład z Pani majątku osobistego (ewentualnie wspólnego małżonków) na majątek osobisty męża. Stąd też może Pani dochodzić zwrotu wskazanych kwot w toku postępowania o podział majątku wspólnego.

 

Jeżeli jest Pani zainteresowana uzyskaniem pomocy prawnej w zakresie sporządzania pism czy nawet reprezentacji sądowej – służymy pomocą.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II plus IV =

»Podobne materiały

Obowiązek wzajemnej pomocy w separacji

Przed 13 laty z mojej wyłącznej winy sąd orzekł między mną i żoną separację. Nakazał mi również opuszczenie lokalu. Aktualnie żona wnosi o zasądzenie na jej rzecz alimentów z uwagi na pogorszenie się jej sytuacji materialnej. Uważam, że to niesprawiedliwe, jak powinienem się bronić?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »