Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypożyczalnia filmów – co jest dowodem nabycia licencji na film?

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 23.07.2009

Co jest wiarygodnym, wystarczającym dowodem posiadania licencji do wypożyczania filmu: hologram, napis „Film z licencją do wypożyczania” na okładce, faktura zakupu? Czy filmy z licencją do wypożyczania nabyte nie od dystrybutora, ale z „drugiej ręki” (np. z likwidowanej wypożyczalni) wciąż posiadają tę licencję? Co z filmami nabytymi przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, a posiadającymi licencję do wypożyczania, oraz z filmami z nadrukiem „For rental” nabytymi za granicą?

Anna Jędrzejczak

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Działalność wypożyczalni polega na wynajmie egzemplarzy (płyt, kaset). Nie jest to jednoznaczne z wprowadzaniem egzemplarzy do obrotu, lecz stanowi odrębne pole eksploatacji w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631).

 

W licencji na korzystanie z utworu powinno być określone, jaki jest zakres terytorialny licencji. Jeśli tak nie jest, to zgodnie z art. 66 Prawa autorskiego licencja ogranicza się do terytorium państwa, w którym licencjobiorca ma swą siedzibę. Takie egzemplarze nie podlegają nadal licencji.

 

Taka sama zasada dotyczy okresu obowiązywania licencji. Jeśli nie ma w umowie wskazanego czasu obowiązywania umowy licencyjnej, to obowiązuje ona przez 5 lat (art. 66 ustawy Prawo autorskie).

 

Nadzorowanie lub kontrolowanie procesu eksploatowania i rozpowszechniania praw autorskich przekracza możliwości indywidualne autorów i twórców. Takie funkcje spełniać mają organizacje zbiorowego zarządzania, które tworzą system ochrony i egzekucji praw autorskich. Użytkownik nie nabywa praw autorskich czy też innych praw pokrewnych. Otrzymuje jedynie licencję na korzystanie z tych praw.

 

Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, przeniesienie własności egzemplarza utworu nie powoduje przejścia autorskich praw majątkowych do utworu.

 

Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, licencjobiorca nie może upoważnić innej osoby do korzystania z utworu w zakresie uzyskanej licencji. Zatem jeśli odkupi Pan egzemplarze (płyty, kasety), to nie nabędzie Pan licencji na ich wypożyczanie, o ile umowa licencyjna nie stanowiła inaczej. Chodzi tu o tzw. licencję wyłączną (udzieloną tylko jednemu podmiotowi) i licencję niewyłączną (udzieloną jednemu podmiotowi wraz z prawem do udzielania przez ten podmiot dalszych licencji).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zatem dowodem na posiadanie licencji jest sama umowa licencyjna. Nie stanowi tego dowodu znaczek czy napis na egzemplarzu. Faktura może być dowodem, o ile była udzielona licencja niewyłączna, a z treści umowy sprzedaży wynika, że zbywca udzielił licencji nabywcy.

 

Licencję nabywa określony podmiot, który może wykorzystywać dany egzemplarz. Inna osoba nie może wykorzystywać egzemplarza.

 

Podstawę porady stanowią przepisy Prawa autorskiego (głównie przepisy rozdziału 5, art. 41–68), wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 listopada 2005 r. (sygn. akt: P 10/03) oraz opracowanie P. Ślęzaka, Umowa o rozpowszechnianie filmu, Warszawa 1999.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Umowa licencyjna

Podpisałem wyłączną licencję z japońskim producentem na wydanie gry w języku polskim. Jedna z niemieckich firm niedawno odezwała się do nas z informacją, że posiada ona umowę licencyjną, która dotyczy całej Europy. Żądają oni zaprzestania działań zmierzających do wydania gry, gd
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »