Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypowiedzenie umowy OC wzór

W niektórych sytuacjach właściciel samochodu jest zmuszony lub też chce wypowiedzieć ubezpieczycielowi umowę OC. Warto w takich sytuacjach znaleźć dobry wzór wypowiedzenia umowy OC. Pomożemy Ci w tym!

 2. Inną linią obrony może być ponowne złożenie wypowiedzenia aktualnie trwającej już umowy, tj. tej, która rozpoczęła swój okres obowiązywania od listopada 2008 r. Takie oświadczenie powinno nawiązywać do złożonego już uprzednio i zawierać żądanie wobec ubezpieczyciela rozwiązania umowy.

Koncepcja ta jest o tyle problematyczna, że zarówno ww. ustawa, jak i Kodeks cywilny, do którego przepisów ustawa odsyła, nie zawierają żadnych uszczegółowień co do terminu okresu wypowiedzenia takiej umowy. Jednakże należy stwierdzić, że nie ma też zakazu wypowiadania tychże umów w toku ich trwania, wręcz przeciwnie – art. 28 ustawy potwierdza taką możliwość, wskazując go jako sposób zablokowania automatyzmu przedłużania umowy.

W swoim wystąpieniu, wybierając którykolwiek z wariantów, warto podkreślić, że ów ustawowy automatyzm z art. 28 ust. 1 balansuje na granicy naruszenia interesów osoby ubezpieczonej, która przecież jako konsument ma w Kodeksie cywilnym (jako akcie nadrzędnym nad ustawą) zagwarantowane prawo każdoczesnego wypowiadania umów z przedsiębiorcą, zawieranych z wykorzystaniem wzorca umownego.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Z pytania wynika, że zachowała Pani termin wypowiedzenia umowy OC, jak również formę pisemną wypowiedzenia. Niestety problem pojawia się, jeśli chodzi o kwestię doręczenia tego wypowiedzenia. Otóż wypowiedzenie wysłała Pani listem zwykłym, tzn. bez potwierdzenia odbioru. Oznacza to, że nie ma Pani żadnego dowodu na to, że takie wypowiedzenie faktycznie wysłano i że ubezpieczyciel otrzymał je w terminie. Znajduje się Pani więc w bardzo niekorzystnej sytuacji, jeśli chodzi o możliwość udowodnienia faktu i terminu wysłania wypowiedzenia umowy OC. Korzysta z tego dotychczasowy ubezpieczyciel, twierdząc, że wypowiedzenia nie otrzymał w terminie. To bowiem na Pani – zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego – spoczywa ciężar dowodu, że było inaczej (art. 6 K.c. mówi, że ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne).

W tej sytuacji ubezpieczyciel może domagać się od Pani zapłaty składki, podnosząc, że nie otrzymał od Pani wypowiedzenia doręczonego we właściwy sposób i w odpowiednim terminie.

W razie sporu sądowego nie dysponuje Pani żadnymi dowodami świadczącymi o tym, że ubezpieczyciel otrzymał wypowiedzenie oraz że otrzymał je w wymaganym terminie.    Przeczytaj pełną treść

 

 Oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy może zostać złożone w każdej formie pisemnej.

Różnice pomiędzy terminem nadania a terminem odbioru przez ubezpieczyciela oświadczenia o wypowiedzeniu umowy wielokrotnie nastręczają trudności i nieporozumień.

    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Nowe zasady w ubezpieczeniu OC
Według informacji „Gazety Prawnej” już od nowego roku mogą obowiązywać nowe zasady w obowiązkowym ubezpieczeniu OC komunikacyjnym. Swe prace właśnie zakończyła grupa robocza do spraw przeglądu prawa ubezpieczeń gospodarczych Rady Rozwoju Rynku Finansowego.(Wypowiedzenie umowy OC wzór)

Wadliwa rezygnacja z polisy OC
W listopadzie 2006 r. kupiłam polisę OC w jednej z popularnych firm ubezpieczeniowych. Po roku zdecydowałam się zmienić ubezpieczyciela i dzień przed końcem polisy wysłałam faksem moją rezygnację. Po pewnym czasie otrzymałam jednak drogą pocztową nową polisę z blankietem wpłaty. Natychmiast zadzwoniłam do tejże firmy i poinformowałam, że wcześniej przesłałam rezygnację. Konsultant stwierdził, że takiego dokumentu nie ma. Zgodnie z jego wskazaniem wysłałam ponownie pismo oraz potwierdzenie z faksu, a także kopię nowej polisy. Kilka dni temu otrzymałam żądanie zapłaty należności od firmy prawniczo-windykacyjnej powołujące się na polisę z grudnia 2007 r. Moje pytanie: dlaczego z grudnia 2007 r., jeśli OC zawsze kończy mi się w listopadzie, oraz jakie mam szanse w tym sporze?(Wypowiedzenie umowy OC wzór)

Umowa wynajmu busa a zobowiązania wynajmującego

Podpisałem z firmą spedycyjną umowę wynajmu busa towarowego na okres trzech miesięcy. Początkowo dostawałem zlecenia od tej firmy (co wynika z zapisów umowy), obecnie ich nie dostaję. Co więcej, skończyło się właśnie OC na busa, w umowie zawarte było stwierdzenie, że to firma wypożyczająca pojazd pokrywa koszty OC i AC. Obecnie więc nie mogę użytkować pojazdu. Co powinienem zrobić? Zapłacić za trzeci miesiąc wynajmu? Niezapłacenie raty lub zwrot busa przed terminem są w umowie obwarowane karami pieniężnymi.

(Wypowiedzenie umowy OC wzór)

Ubezpieczenie OC auta, które już nie istnieje

Zostałem z dowodem rejestracyjnym samochodu. Auto zostało zezłomowane, nie mam jednak dokumentu, który by to potwierdzał. Nie wiem też, który zakład tę usługę wykonał, gdyż sprawę załatwiała moja żona, z którą nie mam kontaktu (przebywa za granicą). Muszę więc płacić OC za coś, czego już nie posiadam. Czy zapłacenie kary (tzn. wyrejestrowanie auta) rozwiąże sprawę? Czy jest jakiś sposób, żeby ten problem rozwikłać bez angażowania policji, gdyż musiałbym oskarżyć żonę, a chciałbym tego uniknąć?

(Wypowiedzenie umowy OC wzór)

Wybrane opinie naszych klientów:

Jestem stałą klientką serwisu prawnego ePorady24.pl. Jestem usatysfakcjonowana udzielanymi poradami, które przekazywane są błyskawicznie, są profesjonalne i wyczerpujące. Kiedy mam wątpliwości, mogę zadać w ramach porady dodatkowe pytania, a odpowiedzi na nie nadchodzą niezwłocznie. Ceny usług są przystępne. Ostatnio miałam bardzo trudną, skomplikowaną sprawę z zakresu prawa pracy. Zwróciłam się do serwisu z prośbą o sporządzenie pozwu. Nie dość, że został on przygotowany bardzo szybko i profesjonalnie, to otrzymałam jeszcze wiele wyjaśnień związanych ze sprawą. Poleciłabym wszystkim korzystanie z takiej formy pomocy prawnej – siedząc przed komputerem, nie wychodząc z domu, otrzymuję wyczerpującą poradę w tempie wręcz ekspresowym. Jest to niewątpliwy komfort.

Olga

Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.

Pozdrawiam,

Piotr

Stanowczo muszę powiedzieć, że korzystanie z usług serwisu eporady24 to prawdziwa przyjemność. Porady są profesjonalne, szybkie i pomocne, i w dodatku za rozsądną cenę. Ocena max.: 5/5. Serdecznie dziękuję.

Hubert

Odpowiedź szybka, rzetelna, w pełni wyczerpująca, a co najważniejsze – bez wychodzenia z domu.

Pozdrawiam,

Anna

Bardzo, bardzo dziękuję Panu Aleksandrowi Słyszowi za pełną i obszerną poradę wraz projektem wniosku. Nareszcie prawnik w sposób zrozumiały wyjaśnił mi również znaczenie pojęć których nawet ustawa nie określiła. Jestem ogromnie wdzięczna. Na pewno będę korzystać w przyszłości z porad prawnych tego serwisu. Polecam wszystkim niezdecydowanym - warto.

Wdzięczna Ania

Sprawna i fachowa porada, szybko i dokładnie wykonana ocena merytoryczna pisma procesowego – polecam wszystkim.

Andrzej

Bardzo wygodna forma uzyskiwania porad prawnych. Dobrze przygotowany i łatwy w obsłudze system. Wyczerpujące odpowiedzi.

Małgorzata

Skorzystałem z porady – pełnej i wyczerpującej. Przyda mi się przy podziale majątku. Serwis reaguje bardzo szybko, co jest miłym zaskoczeniem. Uważam, że porada jest rzetelna i wyczerpująca, same konkrety – co i jak zrobić, podstawy prawne, co jest możliwe do uzyskania, a co nie. Porada jest lepsza niż w „realu” – dopytałem o wszystko, odpowiedź uzyskałem szerszą, niż oczekiwałem – również na dodatkowe pytania. POLECAM.

Janusz

Wysoką jakość porad prawnych w serwisie potwierdza fakt ze tutaj po raz trzeci wracam. Jestem bardzo zadowolony. Nie tylko otrzymuje precyzyjna poradę na piśmie - co pozwala mi dokładnie i na spokojnie ją przemyśleć - ale także mam możliwość zadawania dodatkowych pytań na które dostaję równie precyzyjne odpowiedzi. Wysoko oceniam i profesjonalizm i czas odpowiedzi i sposób obsługi. Gratuluje i dziękuje. Bez stresów i bez bałaganiarstwa. Rewelacja!

Michał

Korzystam drugi raz z usług i ponownie jestem zadowolony. Cena naprawdę niska (sądzę, że gdybym poszedł do prawnika, to zapłaciłbym co najmniej 5 razy więcej). Odpowiedź szczegółowa i rzetelna. Chciałem jeszcze zaznaczyć, że pytanie zadałem w weekend (w sobotę), a w niedzielę otrzymałem odpowiedź.

Krzysztof

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »