.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Otrzymanie zaświadczenia o ciąży zwolnionej pracownicy

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 17.11.2008

W czerwcu 2008 r. wypowiedziałam umowę pani zatrudnionej na umowę na czas określony z powodu likwidacji etatu. Zachowałam dwutygodniowy okres wypowiedzenia. W sierpniu tego roku otrzymałam słabo odbite ksero zaświadczenia lekarskiego z datą 19.07.2007 (!) stwierdzające, iż moja była pracownica jest w 9 tygodniu ciąży. Powiedziano mi też, że zwolniłam kobietę w ciąży i grożono mi podaniem do sądu. Sama zainteresowana nie kontaktuje się ze mną nawet telefonicznie. Nie wiem, jak traktować to zaświadczenie (ksero, zeszłoroczna data). Jeśli pracownica naprawdę była w ciąży w chwili wymówienia, to co powinnam zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z przepisem art. 177 § 1 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy, a zakładowa organizacja związkowa, która reprezentuje pracownicę, wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

 

Umowa o pracę zawarta na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu – art. 177 § 3 K.p.

 

Kserokopia zaświadczenia o ciąży pracownicy z lipca 2007 r. nie jest dowodem, iż pracownica jest w ciąży w lipcu czy sierpniu 2008 r. Dopiero zaświadczenie stwierdzające stan ciąży w okresie wypowiedzenia bądź rozwiązania umowy o pracę będzie stanowiło taki dowód.

 

Wypowiedzenie stałoby się bezskuteczne, gdyby pracodawca złożył pracownicy oświadczenie w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę w okresie ciąży. Jeśli w takim przypadku pracodawca nie cofnie wypowiedzenia, to pracownica może przed sądem pracy żądać uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – przywrócenia do pracy lub zasądzenia odszkodowania.

 

Zgodnie z przepisem art. 47 Kodeksu pracy pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do niej, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »