Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypowiedzenie umowy o pracę

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 28.04.2009

Mam wypowiedzenie umowy o pracę i nie wiem, co mi przysługuje. Jak jest z urlopem wypoczynkowym za ten rok?

Anna Jędrzejczak

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podała Pani w pytaniu bardzo mało danych, dlatego postaram się opisać interesującą Panią sprawę jak najszerzej.

 

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

 

Umowa o pracę na czas określony może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem tylko wtedy, gdy jest zawarta na czas dłuższy niż 6 miesięcy oraz gdy strony przewidziały możliwość jej wypowiedzenia bezpośrednio w treści umowy.

 

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy (np. zwolnienia chorobowego), jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

 

Jeśli nie zgadza się Pani z wypowiedzeniem umowy o pracę (jest nieuzasadnione lub sprzeczne z przepisami), to w zależności od rodzaju umowy, jaki wiąże Panią z pracodawcą, ma Pani prawo do różnych roszczeń.

 

Zgodnie z przepisem art. 50 § 3 Kodeksu pracy, jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów, to pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z przepisem art. 30 § 4 K.p. w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. W razie nieuzasadnionego wypowiedzenia pracownik może żądać orzeczenia bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach albo odszkodowania.

 

Jeśli zaś nie ma podstaw do kwestionowania wypowiedzenia umowy o pracę, to z uwagi na fakt, że umowę wypowiedział pracodawca, przysługują Pani różne uprawnienia.

 

Po pierwsze, w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Są to 2 lub 3 dni – w zależności od tego, jak długo trwa okres wypowiedzenia:

  • 2 dni robocze – w razie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,
  • 3 dni robocze – w razie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia z uwagi na upadłość lub likwidację pracodawcy.

 

Po drugie, w okresie wypowiedzenia nabywa Pani prawo do urlopu na zasadach. Może Pani zatem domagać się od pracodawcy udzielenia Pani urlopu wypoczynkowego w granicach, jakie Pani przysługują, tj. w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u danego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy. Jeżeli pracodawca nie udzieli Pani urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia, to będzie zobowiązany do wypłaty ekwiwalentu za urlop, który się Pani należał.

 

Jeżeli np. okres wypowiedzenia kończy się 1 lutego 2009 r., to przysługuje Pani w tym roku 26 dni urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że (za pracę w styczniu 2009 r.) nabyła Pani prawo do 3 dni urlopu wypoczynkowego. Zgodnie bowiem z przepisem art. 1553 § 1 K.p. „niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia”.

 

Należy podkreślić, że „zwolnienie na poszukiwanie pracy" nie jest urlopem. Jeśli Pani nie wykorzysta 2–3 dni zwolnienia na poszukiwanie pracy, to nie będzie Pani przysługiwał za ten czas ekwiwalent pieniężny.

 

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy ustala się, stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

 

Jeśli natomiast pracodawca zatrudnia co najmniej 20 osób, a zwolnienia są objęte przepisami ustawy o zwolnieniach grupowych (ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników), to przysługuje Pani prawo do odprawy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć minus 5 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Urlop w czasie wypowiedzenia

Czy pracodawca może zmusić mnie do wykorzystania urlopu w czasie wypowiedzenia, żeby nie musiał za niego zapłacić?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »