.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego

Autor: Marcin Górecki • Opublikowane: 29.11.2012

Z ponadmiesięcznym wypowiedzeniem wypowiedziałem umowę najmu lokalu mieszkalnego, wysyłając wiadomość SMS i rozmawiając z wynajmującym przez telefon w tej sprawie. Wynajmujący, powiedział mi wtedy, że się dogadamy, ale teraz straszy mnie sądem i koniecznością zapłaty odszkodowania. Umowa najmu lokalu mieszkalnego była podpisana na czas nieoznaczony. Czy rzeczywiście nie mogę wypowiedzieć umowy najmu w dowolnej chwili?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Uprawnienia najemcy do wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego – w przeciwieństwie do uprawnień przysługujących w tym zakresie wynajmującemu – nie podlegają ograniczeniom. Wobec powyższego stwierdzić należy, że o ile umowa najmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony nie przewiduje innego rozwiązania w stosunku do najemcy, najemca może wypowiedzieć umowę najmu w każdym przypadku, nawet nie wskazując przyczyny. W tych sytuacjach przewidziane przez Kodeks cywilny terminy dla dokonania wypowiedzenia umowy chronią w pewnym stopniu wynajmującego.

 

Zgodnie art. 688 Kodeksu cywilnego w sytuacji umowy najmu zawartej na czas nieoznaczony i gdy czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. W razie gdy umowa została zawarta na czas oznaczony, umowę można wypowiedzieć jedynie z przyczyn wskazanych w umowie (Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas oznaczony; także J. Panowicz-Lipska [w:] System prawa prywatnego. Tom 8. Prawo zobowiązań – część szczegółowa, Warszawa 2004, s. 122). Poza tym najemca ma możliwość natychmiastowego wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego w innych sytuacjach, o których mowa w Kodeksie cywilnym, np. w art. 682 Kodeksu cywilnego (czyli gdy lokal ma wady zagrażające zdrowiu i życiu domowników).

 

Powstaje jednak pytanie, czy najemca ma uprawnienie do niezwłocznego wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego w sytuacji, gdy wynajmujący wykracza przeciwko porządkowi domowemu albo uniemożliwia najemcy swobodne korzystanie z lokalu. Chociaż wprost takie uprawnienie zostało przyznane jedynie wynajmującemu (wspomina o tym art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego – j.t. Dz. U. 2005 r. Nr 31 poz. 266 – gdzie mowa jest o miesięcznym terminie wypowiedzenia po wcześniejszym upomnieniu), nie należy wyciągać wniosku, że najemca w tych sytuacjach byłby w gorszym położeniu. Przede wszystkim dlatego, że wynajmujący, który uniemożliwia mu swobodne korzystanie z lokalu, nie wywiązuje się ze swojego zobowiązania.

 

Jeżeli najemca chce wypowiedzieć umowę najmu lokalu mieszkalnego z zachowaniem ustawowych bądź umownych terminów wypowiedzenia, nie musi wskazywać przyczyn, z powodu których decyduje się złożyć takie oświadczenie (tak Z. Bidziński, Status prawny lokali i ich dysponentów, Warszawa 1998, s. 77). W przypadku jednak natychmiastowego wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego wydaje się, że wynajmujący powinien poznać powody tej decyzji (np. w sytuacjach, o których wspomina Kodeks cywilny).

 

Z załączonej do pytania umowy nie wynika, z jakich ewentualnie przyczyn możliwe byłoby wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego zawartej na czas określony. W takiej sytuacji wypowiedzieć umowę najmu lokalu mieszkalnego bez ponoszenia kosztów można tylko i wyłącznie, gdy wynajmujący wykracza przeciwko porządkowi domowemu albo uniemożliwia najemcy swobodne korzystanie z lokalu. Wyraźnie podkreślić należy, iż innej możliwości nie ma.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV + IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »