
















W serwisie
Materiały
Indywidualne Porady Prawne
Wypowiedzenie umowy najmuAutor: Łukasz Drzewiecki |
Co do zasady, zarówno najemca, jak i wynajmujący mogą wypowiedzieć najem, powołując się na postanowienia umowy lub też Kodeksu cywilnego. Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem przysługuje jednak najemcom lokali mieszkalnych. |
|
![]() |
Terminy wypowiedzenia umowy najmuZgodnie z art. 673 § 1 Kodeksu cywilnego1, jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.
Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące:
Natomiast gdy czas najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie, a więc, o ile umowa tego nie przewiduje, nie ma możliwości wypowiedzenia umowy zawartej na czas oznaczony (jednak taka umowa zawsze może zostać rozwiązana wcześniej na mocy porozumienia stron). Wypowiedzenie umowy najmu bez zachowania okresu wypowiedzeniaKodeks cywilny przewiduje również możliwość wypowiedzenia umowy najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia. Z prawa tego w określonych przypadkach może korzystać zarówno najemca, jak i wynajmujący.
Zgodnie z art. 664 K.c. najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, jeżeli w chwili wydania najemcy rzecz miała wady, które uniemożliwiają przewidziane w umowie używanie rzeczy, albo jeżeli wady takie powstały później, a wynajmujący mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunął ich w czasie odpowiednim, albo jeżeli wady usunąć się nie dadzą.
Natomiast zgodnie z art. 672 K.c. jeżeli najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, wynajmujący może najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia (zasada ta jest zmodyfikowana w stosunku do umów najmu lokali, o czym w dalszej części artykułu).
Ponadto, na mocy art. 667 § 2 K.c., wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, jeżeli najemca używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową lub z przeznaczeniem rzeczy i mimo upomnienia nie przestaje jej używać w taki sposób albo gdy rzecz zaniedbuje do tego stopnia, że zostaje ona narażona na utratę lub uszkodzenie. Regulacje dotyczące dokonywania wypowiedzeń umów najmu lokaliW odniesieniu do umów najmu lokali Kodeks cywilny ustanawia szczególne regulacje dotyczące dokonywania wypowiedzeń. Mają tu zastosowanie następujące zasady:
Ograniczenia w prawie do wypowiedzenia umowy najmu przez wynajmującegoZaznaczyć należy, że prawo do wypowiedzenia umowy najmu przez wynajmującego ulega pewnym ograniczeniom na mocy ustawy o ochronie praw lokatorów2. W szczególności zgodnie z art. 11 ust. 2 tej ustawy właściciel może wypowiedzieć umowę najmu nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, tylko jeżeli lokator:
_________________________ 1 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121) 2 Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r., poz. 150, z późn. zm.)
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje. Zapytaj prawnika
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>