Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypowiedzenie umowy kredytu hipotecznego

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 26.04.2015

W ubiegłym roku miałem zaległości w spłacie rat kredytu hipotecznego i bank przesłał mi wypowiedzenie umowy. Miałem 30 dni na spłatę zadłużenia w kwocie 4800 zł, ale telefonicznie mi go przedłużono i ostatecznie zaległość spłaciłem. Po wpłacie obiecali, że nie wypowiedzą umowy. Jednak po miesiącu zadzwonił do mnie pan z firmy windykacyjnej, mówiąc, że bank wypowiedział umowę i mam spłacić całość kredytu, bo jeśli nie, to mi zlicytują dom. Jak dotąd nie otrzymałem od banku żadnego pisma. Jak się dogadać z bankiem, aby nie doszło do wypowiedzenia umowy kredytu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Umowa kredytu hipotecznego została zawarta na piśmie. Wypowiedzenie też otrzymał Pan na piśmie. Zatem wszystko, co dotyczy tej umowy kredytu, powinno być ustalane na piśmie. Nie może Pan opierać się na ustaleniach ustnych czy telefonicznych, jest to w Pana interesie.

 

W pytaniu Pana jest dla mnie szereg niejasności. Aby można było udzielić w Pana sprawie wiarygodnej odpowiedzi, trzeba by ustalić:

 

  • jaka była treść wypowiedzenia, czy w tym wypowiedzeniu było napisane, że np. jeżeli wpłaci Pan w ciągu miesiąca kwotę 4800 zł, wypowiedzenie prosimy uznać za niebyłe?
  • do kiedy zgodnie z wypowiedzeniem miał Pan spłacić dług, a do kiedy zgodnie z ustaleniami przez telefon?
  • czy spłaca Pan bieżące raty kredytu ?

 

Do tej pory jedyną rzeczą, jaką Pan ma na piśmie, oprócz umowy kredytu, jest jego wypowiedzenie z uwagi na zaległości.

 

Jeżeli spłacił Pan zaległości, to musi Pan ustalić z bankiem saldo kredytu i na piśmie uzyskać potwierdzenie, że bank wycofał wypowiedzenie. Bądź też z samej treści wypowiedzenia będzie wynikało, tak jak napisałam wyżej, że jeżeli Pan spłaci zadłużenie, to wypowiedzenie jest anulowane. Powinien Pan osobiście ustalić z bankiem, jaki jest stan faktyczny.

 

Nawet jeżeli bank podtrzymuje dane wcześniej wypowiedzenie, jedyną drogą, aby to „odkręcić” jest osobisty kontakt z bankiem. To bank może wycofać wypowiedzenie, dając Panu warunki, po spełnieniu których wycofa (o ile jest) wypowiedzenie.

 

Proszę nie dać się zbyć, czy zastraszyć; ma Pan prawo do tego, aby ustalić, jaki jest stan prawny i faktyczny Pana kredytu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć plus osiem =

»Podobne materiały

Mąż nie płaci alimentów, mimo to darował swoje udziały w domu

Jestem w trakcie rozwodu. Sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu na 1500 zł, zadłużenie u komornika wynosi ponad 15 000 zł, a mąż wyzbywa się wspólnego majątku – darował swojej siostrze 1/2 naszego domu za dożywocie. Czy jest szansa na unieważnienie takiej darowizny? Trwa sprawa o

 

Rozwiązanie umowy sprzedaży i żądanie zwrotu sprzętu

Sprzedałem znajomemu używanego laptopa. Tydzień temu kolega chciał zwrócić mi komputer, stwierdzając, że jest uszkodzony i mam go naprawić. Dla uniknięcia kosztów i nieporozumień uzgodniliśmy zwrot całej kwoty (co zrobiłem) i oddanie mi laptopa. Tymczasem kolega powiedział, że na komputerze są niele

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »