Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwiązanie umowy po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 20.10.2007

Po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego wręczono mi rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem bez podania przyczyny z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Jestem pracownikiem firmy od 27.05.2002 - pierwsza umowa była zawarta na okres próbny 3 miesięcy, następna na czas określony 3 lat, ostatnia na czas określony od 01.08.2005 do 31.07.2015. Czy w związku z zaistniałą sytuacją mam jakieś szanse na wygranie sprawy w Sądzie Pracy i wypłatę odprawy / odszkodowania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przepisy polskiego prawa nie przewidują żadnej szczególnej ochrony przed rozwiązaniem stosunku pracy z osobą powracającą z urlopu macierzyńskiego.

 

W omawianym przypadku pracodawca prawidłowo wypowiedział umowę z stosując 2 tygodniowy okres wypowiedzenia – domniemam, iż stosowna adnotacja została zawarta w umowie o pracę zgodnie z dyspozycją art. 33 K.p.

 

Należy jednak zauważyć, iż zawarcie umowy na tak długi okres (10 lat) jest sprzeczne z społeczno-gospodarczym celem umowy na czas określony, co powinno skutkować uznaniem tego postanowienia przez Sąd za nieważne i uznaniem tejże umowy za umowę zawartą na czas nieokreślony.

 

Mają na uwadze powyższe powinna Pani wystąpić do Sądu o uznanie zawartej umowy za umowę na czas nieokreślony, przywrócenie do pracy oraz wypłatę odszkodowania za czas pozostawania bez pracy.

 

Pozew z odwołaniem się od wypowiedzenia umowy o pracę należy wnieść do Sądu Pracy w terminie 7 dni od dnia doręczenia Pani pisma wypowiadającego umowę o pracę – art. 264 § 1 K.p.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 + IV =

»Podobne materiały

Czy ochrona przedemerytalna dotyczy pracownika, który już pobiera emeryturę z innego źródła?

W wieku 36 lat odszedłem z wojska – od tego czasu otrzymuję stosunkowo niską emeryturę mundurową (odpowiednio obniżoną z uwagi na długość służby). Od razu podjąłem pracę w państwowej firmie. Za 2 lata osiągnąłbym „normalny” wiek emerytalny i miałbym przepracowane w tej firmie ponad
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »