.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika podczas urlopu

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 05.10.2008

Przebywam obecnie na miesięcznym bezpłatnym urlopie, jednak chciałabym zrezygnować z tej pracy. Mam więc pytanie: czy mogę złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, będąc na bezpłatnym urlopie? Obowiązuje mnie dwutygodniowe wypowiedzenie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika podczas urlopu

Czy pracownik przebywający na urlopie może złożyć oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę?

Urlop jest okresem ochronnym, w którym pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę (art. 41 Kodeksu pracy). Jednak urlop nie ogranicza uprawnień pracownika do złożenia pracodawcy oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę. Zatem jeśli nie chce Pani iść więcej do pracy, a obowiązuje Panią dwutygodniowy termin wypowiedzenia umowy, to na 2 tygodnie przed zakończeniem okresu urlopu powinna Pani wysłać do pracodawcy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę. Po upływie 2 tygodni od doręczenia pracodawcy tego oświadczenia rozwiąże się umowa o pracę.

Czy pracodawca powinien potwierdzić odbiór wypowiedzenia umowy o pracę złożonego przez pracownika?

Aby mieć dowód, iż złożyła Pani takie oświadczenie, najlepiej wysłać pismo jako list polecony z potwierdzeniem odbioru. Pracodawca potwierdzi odbiór na tzw. zwrotce, która wróci do adresata. Będzie Pani wtedy wiedziała, kiedy pracodawca otrzymał oświadczenie o wypowiedzeniu umowy i od kiedy liczyć ten dwutygodniowy termin. Jeśli zaś chce Pani przyspieszyć doręczenie, to powinna Pani pismo zanieść pracodawcy osobiście lub przez posłańca, jednak i w tym przypadku należy pamiętać o potwierdzeniu odbioru (na zwrotce lub kopii pisma).

 

Należy jednak zauważyć, że – zgodnie z przepisem art. 30 § 21 Kodeksu pracy – okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący wielokrotność tygodnia kończy się odpowiednio w sobotę. Jeśli zatem oświadczenie o wypowiedzeniu umowy dotrze do pracodawcy np. 16 lipca (środa), to umowa rozwiąże się dopiero z dniem 2 sierpnia (sobota).

 

Podstawę porady stanowią przepisy wskazane w jej treści.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X plus II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »