Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypowiedzenie po urlopie macierzyńskim

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 08.10.2009

Od kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę kobiecie wracającej z urlopu macierzyńskiego? Ja przebywałam na urlopie do sierpnia 2008 r., a do końca września wykorzystywałam urlop wypoczynkowy. Wróciłam do pracy w październiku i dzień później dostałam wypowiedzenie z pracy (porozumienie, likwidacja stanowiska). Do tej pory nie mogę znaleźć pracy. Czy w mojej sytuacji można jeszcze coś zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z informacji przez Panią podanych wynika, że rozwiązała Pani umowę za porozumieniem stron z przyczyn leżących po stronie pracodawcy – w takiej sytuacji nie widzę podstaw do wniesienia odwołania do sądu w związku z faktem, że rozwiązanie umowy nastąpiło za Pani zgodą.

 

Jednak nawet jeśli to pracodawca wypowiedziałby Pani umowę o pracę, to należy wskazać, że zgodnie z art. 264 Kodeksu pracy odwołanie do sądu pracy powinna Pani wnieść nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę.

 

Przepisy chroniące pracownice powracające z urlopu macierzyńskiego obowiązują od 18 stycznia 2009 r. Zgodnie z art. 1832: „Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu”.

 

Na marginesie dodam, że jeśli Pani pracodawca zatrudniał co najmniej 20 pracowników, to powinna Pani po rozwiązaniu stosunku pracy otrzymać odprawę zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus dwa =

»Podobne materiały

Wypowiedzenie dla radnego

Czy mogę wypowiedzieć pracę komuś będącemu na emeryturze, z którym wiąże mnie umowa na czas określony? Przewiduje ona dwutygodniowe wypowiedzenie. Osoba ta jest radnym gminy. Czy muszę pytać o zgodę radę gminy?

Czy należy się odprawa po odrzuceniu wypowiedzenia zmieniającego?

Dostałam wypowiedzenie umowy o pracę w zakresie czasu pracy, stanowiska i wysokości wynagrodzenia. Przyczyny są niezależne ode mnie. Nie przyjęłam nowych warunków, więc rozwiązano ze mną stosunek pracy. Czy należy mi się odprawa? Dodam, że pracowałam w tej firmie od 2006 r.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »