
Indywidualne porady prawne
Wypowiedzenie z art. 20 KN dla nauczyciela dyplomowanegoAutor: Marta Handzlik-Rosuł |
Jestem nauczycielem dyplomowanym, posiadam 33-letni staż pracy w szkole, nie korzystałam z urlopu wychowawczego ani zdrowotnego. W maju 2016 r. otrzymam wypowiedzenie z art. 20 KN. Od 01.09. 2016 r. chcę przejść w stan nieczynny, który potrwa do końca lutego 2017 r. 20.03.2017 r. kończę 55 lat, czy będę mogła otrzymać świadczenie kompensacyjne? Posiadam gospodarstwo rolne i czy od 01.03.2017 r. będę ubezpieczona w KRUS-ie? Czy mam obowiązek w tym przypadku na własną prośbę rozwiązać stosunek pracy? |
Świadczenie kompensacyjne na podstawie ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz. U. Nr 97, poz. 800 z późn. zm.) przysługuje nauczycielom, którzy spełnili łącznie następujące warunki:
Przy ustalaniu wymaganego do przyznania świadczenia kompensacyjnego okresu pracy nauczycielskiej nie uwzględnia się okresów niewykonywania pracy, za które nauczyciel otrzymał wynagrodzenie lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, a także okresów:
Należy podkreślić, że zarówno 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, jak również 20-letni okres pracy nauczycielskiej musi być osiągnięty najpóźniej na dzień rozwiązania stosunku pracy. Przy dokonywaniu oceny, czy stosunek pracy został rozwiązany na wniosek nauczyciela, ZUS stosuje rozstrzygnięcia obowiązujące przy ustalaniu prawa do emerytury bez względu na wiek, określonej w art. 88 ustawy Karta Nauczyciela.
Prawo do świadczenia kompensacyjnego mają także nauczyciele, których stosunek pracy uległ:
Tak więc jeśli Pani stosunek pracy wygaśnie z powodu zakończenia stanu nieczynnego, warunek o rozwiązaniu stosunku pracy będzie spełniony. Jednak niepokojące jest to, że w chwili gdy pozostanie Pani bez pracy zacznie Pani podlegać pod KRUS. Podleganie pod tego rodzaju ubezpieczenie może wyłączyć Pani uprawnienie do świadczenia kompensacyjnego. Nie wynika to jednak wprost z przepisów prawa i trudno mi powiedzieć, jaką w tej sytuacji interpretację przyjmie ZUS.
Co do zasady świadczenie kompensacyjne przysługuje osobom, których ubezpieczenie podlega pod ZUS. KRUS to oddzielny system ubezpieczeń, w którym takiego świadczenia nie przewidziano.
Dlatego w Pani sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do oddziału ZUS z prośba o interpretację Pani przypadku. Przyznam bowiem, że ani w orzecznictwie, ani w doktrynie z takim przypadkiem się dotychczas nie spotkano.
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika ![]() O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>