.
Mamy 13 622 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wypowiedzenie umowy o pracę z terminem dwutygodniowym, miesięcznym czy 3 miesięcznym?

Przekazałem pracodawcy wypowiedzenie z terminem dwutygodniowym i pracodawca powiedział, że mam źle je wypisane. Według niego muszę mu dać 3-miesięczne wypowiedzenie. Mam umowę o pracę na czas nieokreślony z dnia 30.11.2018 r. i inne warunki zatrudnienia art. 36 Kodeksu pracy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wypowiedzenie umowy o pracę z terminem dwutygodniowym, miesięcznym czy 3 miesięcznym?

Okres wypowiedzenia wskazany przez Pana faktycznie jest zbyt krótki, bowiem zgodnie z Kodeksem pracy będzie on wynosił od miesiąca do 3 miesięcy – w zależności od łącznego okresu zatrudnienia u tego pracodawcy.

Długość okresu wypowiedzenia

Zgodnie bowiem z art. 36 § 1 Kodeksu pracy „okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

 

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata”.

 

Komentowany przepis nie definiuje pojęcia okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Staż pracy u danego pracodawcy

Sformułowania tego nie należy utożsamiać z wypowiadaną umową na czas nieokreślony. Staż zakładowy może również obejmować wcześniejsze stosunki prawne między tymi samymi stronami, np. terminowe umowy o pracę, okres zatrudnienia pracowników młodocianych, a także zatrudnienie na innej podstawie niż umowa o pracę (art. 2).

 

Dla istnienia stażu pracy istotny jest fakt pozostawania w zatrudnieniu. Nie mają znaczenia inne czynniki, np. rodzaj świadczonej pracy, wymiar czasu pracy, staranność w wykonywaniu obowiązków pracowniczych, okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy, np. spowodowane urlopem lub chorobą. Oprócz samego okresu trwania umowy na staż pracy składają się również tzw. okresy zaliczalne (zob. komentarz do art. 361 oraz do art. 51).

 

Z uwagi na powyższe jeżeli obecna umowa na czas nieokreślony została zawarta w listopadzie 2018 r., a więc niecałe 3 lata temu, ale wcześniej był już Pan zatrudniony u tego samego pracodawcy na inny rodzaj umowy, np. umowę na czas określony, i łączna suma zatrudnienia wynosi co najmniej 3 lata, to okres wypowiedzenia w Pana przypadku wynosi 3 lata. W takim przypadku pracodawca ma rację i faktycznie okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Jeżeli natomiast nie pracował Pan u tego pracodawcy co najmniej 3 lata, to okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, ale na pewno nie dwa tygodnie.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Jeżeli nie mogą Państwo dojść do długości okresu wypowiedzenia, to proszę zwrócić pracodawcy uwagę na art. 362 Kodeksu pracy i możliwości zwolnienia Pana z obowiązku świadczenia pracy. W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 minus 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl