.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wypowiedzenie umowy na telefon za osobę chorą na Alzheimera

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 18.11.2017

Moja mama choruje na Alzheimera, posiada telefon komórkowy. Chciałbym przenieść ten jej numer do innej sieci, gdyż skończyła się umowa i u innego operatora mamy szanse na lepsze warunki. Czy do wypowiedzenia umowy na telefon o świadczenie usług telekomunikacyjnych będę potrzebował pełnomocnictwa? A jeśli tak, to jak ono powinno wyglądać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wypowiedzenie umowy na telefon za osobę chorą na Alzheimera

Fot. Fotolia

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

 

W pierwsze kolejności należałoby dokładnie przeanalizować treść umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych celem ustalenia, jaką formę powinno mieć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy i przeniesienie numeru do innej sieci. Obawiam się, że takie wypowiedzenie przez każdego z operatorów wymaga zachowania szczególnego wzoru, który może być podpisany jedynie w salonie sprzedaży operatora komórkowego. Nie mniej jednak nie spotkałem się jeszcze z tym, że umowy o świadczenie usług zakazywały działania przez pełnomocnika. Dlatego zasadnym byłoby napisanie na komputerze pełnomocnictwa, z którego będzie wynikało, kto komu udziela pełnomocnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem numeru dowodu osobistego, imienia i nazwiska mocodawcy i pełnomocnika, a także miejsca zamieszkania. W mojej ocenie takie pełnomocnictwo nie powinno być kwestionowane, ale jedynie wówczas, jeżeli podpis Pana mamy będzie podobny do tego, który składała ostatnio. Może Pan jednak spotkać na swojej drodze utrudnienie polegające na tym, że operator będzie wymagał, by pełnomocnictwo zostało udzielone na specjalnym druku przy jego pracowniku. Wówczas, jak mniemam, mogą pojawić się problemy z powodu stanu zdrowia Pańskiej mamą. Musi Pan bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

 

Jak podkreśla się w literaturze przedmiotu: „»Stan wyłączający świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli« nie może być pojmowany w znaczeniu całkowitego braku świadomości. Całkowity brak świadomości, jeżeli wystąpi, charakteryzuje się zupełną niemożnością działania, a zatem problem oświadczenia czegokolwiek w ogóle nie może wchodzić w rachubę.»Stan wyłączający świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli« nie może być rozumiany dosłownie, wobec czego nie musi oznaczać całkowitego zniesienia świadomości i ustania czynności mózgu. Wystarczy istnienie takiego stanu, który oznacza brak rozeznania, niemożność rozumienia posunięć własnych i posunięć innych osób oraz niezdawanie sobie sprawy ze znaczenia i skutków własnego postępowania” (wyrok SN z dnia 7 lutego 2006 r., IV CSK 7/05, LEX nr 180191; por. też wyrok SN z dnia 27 lipca 2010 r. II CSK 147/10, LEX nr 621139; tak samo w uzasadnieniu postanowienia z dnia 30 kwietnia 1976 r., III CRN 25/76, OSP 1977, z. 4, poz. 78”*.

 

Na Pana miejscu spróbowałbym stworzyć pełnomocnictwo ze wszystkimi potrzebnymi danymi i z nim, a także swoim dowodem osobistym, udać się do salonu celem wypowiedzenie umowy.

 

 

 

 

* Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska, Komentarz do art.82 Kodeksu cywilnego, 2014.04.18

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl