Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypowiedzenie najmu odziedziczonego lokalu użytkowego

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 08.05.2018

Odziedziczyłam po ojcu 1/2 lokalu użytkowego (druga połowa należy do mojej mamy), który jest wynajmowany przez dużą firmę (sieć). Umowa najmu została podpisana przez mojego tatę na 10 lat i kończy się dokładnie za kilka dni. Nie ma w niej zawartej żadnej klauzuli dotyczącej możliwości wcześniejszego wypowiedzenia przez właściciela lokalu, natomiast w umowie umieszczono zapis, że jeśli właściciel nie złoży wypowiedzenia na piśmie na miesiąc przed końcem umowy, przedłuża się ona automatycznie na kolejne 10 lat. Dodam, że na umowie ani w żadnym aneksie nie widnieje moje nazwisko, tylko rodziców. Na miesiąc przed końcem umowy nie złożyliśmy wypowiedzenia. Czy w tej sytuacji umowa z najemcą zostanie automatycznie przedłużona? Czy mogę ją jakoś wypowiedzieć?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Niestety nie mam dla Pani dobrych wiadomości. 

 

Zacznijmy od tego, że spadkobiercy wchodzą we wszystkie stosunki prawne w miejsce swojego spadkodawcy. Zatem skoro ma Pani stwierdzone nabycie spadku, staje się Pani wynajmującym bez konieczności sporządzania aneksów do umowy i na tych samych warunkach jakie łączyły z najemcą Pani ojca. To oznacza, że Pani sytuacja nie ulega zmianie w stosunku do tej, w jakiej znalazł się ojciec. 

 

W przypadku spadkobierców nie ma zastosowania art. 678 § 1 Kodeksu cywilnego, który stanowi: „w razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy; może jednak wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia”. Chodzi tu bowiem jedynie o taką formę zbycia, która jest wynikiem umowy cywilnoprawnej, a nie automatycznym wstąpieniem w miejsce wynajmującego.

 

W tym stanie rzeczy obowiązują Panią i pozostałych współspadkobierców zapisy umowy i zasady Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 673 § 3 jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie. Jak sama Pani pisze, takich zapisów w umowie ojca nie ma. Zgodnie z ogólnymi zasadami prawa cywilnego strony mogą dowolnie kształtować stosunek prawny, w tym mogą go dowolnie przedłużać. Umowa jaką ojciec podpisał zawiera klauzulę prolongacyjną, która jest dopuszczalna w prawie polskim i nie niweczy jej skutku zapis art. 661 § 1, zgodnie z którym najem zawarty na czas dłuższy niż lat dziesięć poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony. Kolejny okres trwania umowy uznawany jest bowiem za kolejny stosunek prawny. W komentarzach do wspomnianego przepisu czytamy: „Zasada wynikająca z art. 661 nie rozciąga się na następne stosunki najmu. Stąd po ustaniu pierwotnej umowy, jej strony mogą zawrzeć nową umowę najmu w miejsce dotychczasowej i spetryfikować stosunek na następny okres oznaczony – nie dłuższy jednak niż kolejne 10 lat” [E. Gniewek, P. Machnikowski (red.), Kodeks cywilny. Komentarz, wyd. 8, Warszawa 2017).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Wypowiedzenie najmu odziedziczonego lokalu użytkowego

 

Reasumując, skoro w umowie nie ma zapisów pozwalających na jej wypowiedzenie w trakcie okresu obowiązywania, a spadkobiercy nie oświadczyli najemcy w umownym terminie, iż nie zamierzają kontynuować umowy na kolejne 10 lat, to niestety w chwili obecnej łączyć Państwa będzie z najemcą nowa umowa okresowa. To oczywiście nie stoi na przeszkodzie rozwiązania umowy za porozumieniem stron oraz negocjowania zmiany warunków umowy chociażby przez wprowadzenie okoliczności uzasadniających jej wypowiedzenie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V minus V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Umowa ustna w serwisie naprawczym

Prowadzę serwis sprzętu AGD. Klient zlecił mi naprawę pralki, ale po sprawdzeniu stwierdziłem, że maszyna nie nadaje się do remontu. Klient poprosił, bym spróbował ją jednak naprawić na jego ryzyko. Zrobiłem to; pralka już nie ruszyła. Klient jednak nie chce teraz zapłacić za moją pracę. Czy mam prawo obciążyć go choćby kosztami robocizny, jeśli opisana umowa zawarta była tylko ustnie w obecności świadków (inni klienci)?

Co zrobić gdy córki chcą sprzedać przepisany majątek?

Mój mąż po śmierci pierwszej żony przepisał majątek (ziemia i mieszkanie) na córki, które wbrew woli ojca chcą wszystko sprzedać. Ziemia stanowi dla męża wielką wartość sentymentalną. Córki postawiły warunek, że przepiszą z powrotem część ziemi na ojca pod warunkiem, że wymeldujemy się oboje z mieszkania. Mąż jest oburzony, jednak w obliczu groźby sprzedaży tak ważnej dla niego ziemi nie będzie miał wyjścia. Mieszkamy tymczasowo w innej miejscowości. Co zrobić w obliczu, podszytych szantażem, warunków stawianych przez córki?

Anulowanie zamówienia przez zleceniodawcę – co robić?

Nie prowadzę działalności gospodarczej, ale rok temu otrzymałem od pewnej firmy zamówienie na wykonanie programu komputerowego. Po ukończeniu pracy miałem otrzymać umowę i udzielenie licencji. Z czasem kontakt stawał się coraz rzadszy, mimo że potrzebowałem wielu danych do pisanego programu. Ostateczna wersja była niepełna, bo nie otrzymałem wielu koniecznych informacji. Zleceniodawca wezwał mnie do niezwłocznego naprawienia programu (wciąż ignorując moje prośby o dane), a kilka dni później poinformował, że anuluje zamówienie. Co powinienem zrobić? Chcę otrzymać odszkodowanie lub kontynuować współpracę. Czy pozew powinienem wytoczyć na podstawie Kodeksu cywilnego, czy Kodeksu pracy?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »