.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wypowiedzenie najmu lokalu przez firmę z powodu remontu budynku

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 27.03.2022 • Zaktualizowane: 10.04.2022

W budynku, gdzie wynajmujemy lokal, rozpoczął się remont, i chcemy opuścić pomieszczenia na czas remontu. Chętnie wrócimy do współpracy po zakończonym remoncie, za 2–3 lata. Aktualne warunki, tj. wyburzanie ścian, hałas, pył, wiszące kable na korytarzu, dziury w podłodze/suficie między piętrami itd. (mamy zdjęciową dokumentację), nie sprzyjają pracy informatyków. Firma nie posiada żadnych nieopłaconych zobowiązań wobec wynajmującego nam lokale. Były wstępne ustalenia z prezesem zarządu wynajmującego o tym, że ze względu na warunki będziemy opuszczać lokale. I otrzymaliśmy jego zgodę ustną. Złożyłam wypowiedzenie i otrzymałam odmowę. Proszę o pomoc, ponieważ od jutra mamy już nowy lokal, na jutro przygotowana jest przeprowadzka. Nie chcę ponosić kosztów wynajmu w dwóch lokalizacjach. Jakie pismo powinnam złożyć, aby móc zamknąć ten wynajem? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wypowiedzenie najmu lokalu przez firmę z powodu remontu budynku

Termin wypowiedzenia umowy najmu

Co do zasady obowiązuje Państwa termin wypowiedzenia 3 miesiące i zmiana tego terminu będzie znaczeni utrudniona, bowiem w przypadku chęci wypowiedzenia najmu w trybie natychmiastowym musiałaby Pani wykazać wady najętej nieruchomości. Co do zasady same prace remontowe, które odbywają się w innej części, nie stanowią podstawy do wypowiedzenia najmu w trybie natychmiastowym – może Pani jednak próbować powołać się na te przepisy.

Duży remont jako wady lokalu

Zgodnie bowiem z treścią art. 682 Kodeksu cywilnego „jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach”. Proszę jednak zwrócić uwagę na literalne brzmienie przepisu, które mówi o wadach najętego lokalu, a więc należy powoływać się na wady samego lokalu, a także wady budynku wpływające na wynajmowaną nieruchomość.

Stan zagrożenia życia lub mienia

Zgodnie z wyrokiem SN „stan zagrożenia życia lub mienia osób zamieszkujących budynek to – zarówno w świetle przepisów prawa budowlanego, jak i prawa lokalowego z 1974 r. – nie tylko stan polegający na tym, że budynek jest zagrożony bezpośrednio w swym fizycznym istnieniu, ale także stan wynikający z zagrożenia życia na skutek warunków antysanitarnych, jak i nadmierne zawilgocenie i zagrzybienie, których nie usuwa się przez okres kilkuletni” (sygn. akt II CR 199/74).

 

Przepis art. 682 uprawnia najemcę do wypowiedzenia najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia, jeżeli wady lokalu zagrażają zdrowiu najemcy, jego domowników lub osób u niego zatrudnionych, i to nawet wtedy, gdy najemca w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach. Wystarczający jest tu stan zagrożenia zdrowia, a nie wystąpienie choroby będącej następstwem istnienia wady lokalu. Wadami, o których mowa w art. 682, są w szczególności: zawilgocenie, zagrzybienie, niebezpieczeństwo zawalenia się ściany, sufitu lub całego budynku oraz zagrażające zdrowiu oddziaływanie sąsiednich lokali lub nieruchomości (F. Błahuta, w: Komentarz…, 1972, t. II, s. 1479).

 

Dlatego też, jeżeli z uwagi na remont istnieją wady zagrażające Państwa zdrowiu, np. zapylenie pomieszczeń, ulatnianie się farby itp., może spróbować powołać się na ten przepis, bowiem on uprawnia Państwa do wypowiedzenia najmu w trybie natychmiastowym. Jest to obecnie jedyne rozsądne rozwiązanie, gdyż powołali się już Państwo na remont budynku, dlatego obecnie powinni Państwo kontynuować powyższe, wskazując na przepis umożliwiający wypowiedzenie, a także podanie dodatkowych argumentów, które mogą wpływać na Państwa zdrowie. 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl