
Indywidualne Porady Prawne
Wypowiedzenie a trzynastkaAutor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 27.01.2019 |
Nauczyciel jest zatrudniony od 01.09 na czas nieświadczenia pracy przez innego, którego nieobecność jest usprawiedliwiona (zwolnienie lekarskie). Dostał wypowiedzenie 18.12. Czy należy mu się dodatkowe wynagrodzenie (trzynastka)? |
Fot. Fotolia ![]() |
Nie ma znaczenia, czy umowa zawarta z nauczycielami nadal trwa, czy zakończyła się już po miesiącu od jej nawiązania, czy też zakończy się wkrótce. Ważne jest jedynie to, aby zatrudnienie rozpoczęło się 1 września – wówczas nauczyciel nie musi przepracowywać 6 miesięcy, aby otrzymać trzynastkę.
Zgodnie z art. 2 z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej w związku z art. 48 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.
Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.
Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach między innymi nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej).
Pewne wątpliwości mogą wystąpić w przypadku, gdy stosunek pracy został z nauczycielem zawarty już po dniu 1 września, a więc po dniu rozpoczęcia roku szkolnego. Użyte w ustawie określenie „nawiązanie stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego zgodnie z organizacją pracy szkoły” wskazuje, że uprawnienie do wynagrodzenia rocznego dotyczy nauczycieli, z którymi stosunek pracy został nawiązany z dniem 1 września.
Skoro wiec z nauczycielem nawiązano umowę na zastępstwo od 1 września, to będzie miał prawo do trzynastki za dany rok.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
Premia – jak ją wyegzekwować?Pracodawca nie wypłacił mi należnej premii wynikającej ze spełnienia warunków określonych w układzie zbiorowym. Pracodawca ten zignorował dwukrotne wystąpienia inspektora PIP. Jak wyegzekwować należną premię?Bezpłatny urlop wychowawczy a przejście na zwolnienie choroboweObecnie przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym. Zaszłam w ciążę i chciałabym przejść na zwolnienie chorobowe. Złożyłam więc w firmie wniosek o przerwanie urlopu. Czy tego dnia, w którym mam wrócić do pracy, mogę przedłożyć zwolnienie, czy muszę przepracować jeden dzień?Zasady wypłacania trzynastej pensjiCały 2009 rok pracowałam w dużej firmie – spółce z o.o. Wraz z końcem roku zostałam zwolniona (zwolnienia grupowe), obecnie przebywam na emeryturze. Zdaniem pracodawcy prawo do „trzynastki” mają ci pracownicy, którzy pracują w dniu jej wypłacenia oraz w ubiegłym roku przepracowali |
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>