.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypowiedzenie a trzynastka

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 27.01.2019

Nauczyciel jest zatrudniony od 01.09 na czas nieświadczenia pracy przez innego, którego nieobecność jest usprawiedliwiona (zwolnienie lekarskie). Dostał wypowiedzenie 18.12. Czy należy mu się dodatkowe wynagrodzenie (trzynastka)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wypowiedzenie a trzynastka

Fot. Fotolia

Nie ma znaczenia, czy umowa zawarta z nauczycielami nadal trwa, czy zakończyła się już po miesiącu od jej nawiązania, czy też zakończy się wkrótce. Ważne jest jedynie to, aby zatrudnienie rozpoczęło się 1 września – wówczas nauczyciel nie musi przepracowywać 6 miesięcy, aby otrzymać trzynastkę.

 

Zgodnie z art. 2 z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej w związku z art. 48 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. 

 

Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. 

 

Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach między innymi nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej). 

 

Pewne wątpliwości mogą wystąpić w przypadku, gdy stosunek pracy został z nauczycielem zawarty już po dniu 1 września, a więc po dniu rozpoczęcia roku szkolnego. Użyte w ustawie określenie „nawiązanie stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego zgodnie z organizacją pracy szkoły” wskazuje, że uprawnienie do wynagrodzenia rocznego dotyczy nauczycieli, z którymi stosunek pracy został nawiązany z dniem 1 września. 

 

Skoro wiec z nauczycielem nawiązano umowę na zastępstwo od 1 września, to będzie miał prawo do trzynastki za dany rok. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 minus 3 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »