.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypowiedzenia umowy na zastępstwo

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 27.03.2019

Jestem nauczycielem dyplomowanym z ponad dwudziestoletnim stażem. Z powodu nadużyć ze strony pani dyrektor, wobec której obecnie jest prowadzone postępowanie karne, dwa lata temu byłam zmuszona do odejścia z tej placówki. Obecnie nie mam stałego zatrudnienia. W poprzednim roku szkolnym zostałam zatrudniona na zastępstwo na rok, w tym roku sytuacja się powtórzyła i mam pracę na rok, również na zastępstwo, ale w innej placówce. Czy w takiej sytuacji mam prawo do wypowiedzenia umowy na zastępstwo i na jakich warunkach?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wypowiedzenia umowy na zastępstwo

Fot. Fotolia

Karta Nauczyciela stanowi tylko, w jakich przypadkach z nauczycielem można zawrzeć umowę na czas określony. Nie określa natomiast, jak taka umowa może zostać rozwiązana. W tym przypadku należy więc odnieść się do przepisów Kodeksu pracy.

 

Zgodnie z art. 30 ustawy Kodeks pracy „umowa o pracę rozwiązuje się:

1) na mocy porozumienia stron;

2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);

3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);

4) z upływem czasu, na który była zawarta”.

 

Jeśli chodzi o okresy wypowiedzenia, to zgodnie z art. 36 „okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata”.

 

Skoro Pani jest zatrudniona na podstawie umowy na czas określony (umowa na zastępstwo jest umową na czas określony) dłuższy niż 6 miesięcy, to obowiązuje Panią 1-miesięczny okres wypowiedzenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus jeden =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »