Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypłata za urlop niewykorzystany z powodu choroby

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 07.09.2017

Sprawa dotyczy wypłaty za urlop niewykorzystany z powodu choroby. Jestem wychowawcą placówki oświatowej nieferyjnej, zatrudnionym przez mianowanie. Po wylewie przebywałem na zasiłku chorobowym, a po wykorzystaniu wszystkich 182 dni zasiłku – przebywałem na świadczeniu rehabilitacyjnym. Po uznaniu przez lekarz medycyny pracy za niezdolnego do pracy na zajmowanym stanowisku otrzymałem wypowiedzenie z końcem czerwca. W dniu zachorowania do wykorzystania miałem 31 dni kalendarzowych urlopu za 2015 r. Dyrektor placówki twierdzi, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop należny jest tylko za 35 dni roboczych, powołuje się na zapis art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela. Czy tak jest rzeczywiście, skoro za czas zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego również należy się urlop? Czy zapis art. 66 ust. 2 dotyczy tylko konkretnego roku szkolnego, czy całego okresu, za który nie wykorzystano urlopu wypoczynkowego?

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 66 ust. 2 ustawy Karta Nauczyciela „w razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej niż za 35 dni roboczych w odniesieniu do nauczycieli placówek nieferyjnych”.

 

Urlop nauczycieli placówek nieferyjnych wynosi 35 dni w danym roku kalendarzowym. Komentowany przepis dotyczy każdego roku, w którym nauczyciel nie wykorzystał urlopu. Z powodu tego, że nauczyciele placówek nieferyjnych nie mają prawa do urlopu uzupełniającego – stosuje się do nich przepisy Kodeksu pracy, zgodnie z którym „jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

 

1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

3) 21 powołania na ćwiczenia wojskowe lub na przeszkolenie wojskowe albo stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, na czas do 3 miesięcy,

4) urlopu macierzyńskiego,

 

– pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy”.

 

Słowem, skoro nie wykorzystał Pan urlopu wcześniej, miał Pan prawo wykorzystać go później. A skoro nie zrobił Pan tego z powodu zakończenia stosunku pracy – pracodawca wypłaca Panu ekwiwalent za cały niewykorzystany urlop – także ten z lat poprzednich.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 - 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Powrót po wychowawczym – co może zdecydować pracodawca?

Od dwunastu lat jestem zatrudniona w oddziale banku na czas nieokreślony. Od 2005 r. przebywam na urlopie wychowawczym do 18 marca 2010 r. W międzyczasie przeprowadziliśmy się i mieszkamy ok. 100 km od mojego miejsca pracy, w innym województwie. Zgłosiłam powrót do pracy, więc muszę się znów przeprowadzić i to z dwójką dzieci. Mąż zostaje – i tak pracuje ciągle w delegacji. Nieoficjalnie dowiedziałam się, że moja placówka ma zostać pod koniec tego roku zamknięta. Zapytałam więc pracodawcę, jakie są względem mnie zamiary – czy może mnie zwolnią (bo bez sensu ta przeprowadzka). Najpierw powiedział, że pewnie tak, ale obecna wersja jest inna: jestem przyjęta z powrotem, placówka na ten moment oficjalnie nie jest likwidowana – muszę przejść szkolenie z nowego programu komputerowego i być może szkolenie kasjerskie (kosztowne). Stąd moje wątpliwości i obawy: liczyłam na zwolnienie z odprawą, a tymczasem powinnam się przeprowadzić. Mam chorowite dzieci, a nie będzie się miał kto nimi zająć, bo mąż ze względu na swoją pracę ciągle jest poza domem, dlatego nie jest mi na rękę podjąć pracę w nowym miejscu.

Nie wiem jakie kruczki może tu stosować pracodawca i jak tego uniknąć? Czy jest sens zawracać sobie głowę powrotem do pracy? Czy jeżeli pracodawca, likwidując placówkę, zaproponuje mi miejsce pracy w innym oddziale (w tej lub innej miejscowości), a ja się nie zgodzę, będzie mi się należała odprawa?

Praca na zwolnieniu lekarskim

Czy przebywając na zwolnieniu z powodu ciąży, lub później na urlopie macierzyńskim, mogę podjąć pracę na umowę zlecenie?

Dopuszczalność wypłaty ekwiwalentu za urlop

Czy pracodawca ma prawo wypisywać pracownikowi urlop bezpłatny, jeśli przysługuje mu urlop płatny, i obiecywać, że dostanie ekwiwalent przy następnej wypłacie?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »