Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypłata odszkodowania przed wskazaniem sprawcy

Autor: Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 12.11.2018

W 2016 r. miało miejsce zdarzenie drogowe, w którym uczestniczył pojazd naszej firmy, policja wskazała sprawce jako naszego pracownika, pracownik nie przyznał się do popełnionego wykroczenia i do dnia dzisiejszego toczy się proces w tej sprawie, sad jeszcze nie wydał żadnego wyroku. Ubezpieczalnie jednak twierdza, że ta szkoda została już rozliczona i zostało wypłacone odszkodowanie poszkodowanemu w tym wypadku, przez co mamy spore zwyżki na OC i AC, nasze auto było naprawione z AC. Motocykl poszkodowanego z naszego OC. Czy ubezpieczalnia miała parowo do wypłacenia odszkodowania, skoro tak naprawdę nie ma jeszcze wskazanego sprawcy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Wypłata odszkodowania przed wskazaniem sprawcy

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zasady likwidacji szkody przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia OC określa szczegółowo ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Kluczowe znaczenie dla kwestii terminów likwidacji szkody i ustaleń faktycznych dokonywanych przez zakłady ubezpieczeń, zawiera art. 14 ust. 1 i ust. 2 wskazanej ustawy:

 

„Art. 14

1. Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie.

2. W przypadku gdyby wyjaśnienie w terminie, o którym mowa w ust. 1, okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe, nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie, chyba że ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego. W terminie, o którym mowa w ust. 1, zakład ubezpieczeń zawiadamia na piśmie uprawnionego o przyczynach niemożności zaspokojenia jego roszczeń w całości lub w części, jak również o przypuszczalnym terminie zajęcia ostatecznego stanowiska względem roszczeń uprawnionego, a także wypłaca bezsporną część odszkodowania”.

 

Jak wynika z cytowanego przepisu, zakład ubezpieczeń powinien dokonać wypłaty odszkodowania w terminie 30 dni od zgłoszenia szkody. Zgodnie z ust. 2, w przypadku konieczności wyjaśnienia okoliczności sprawy, termin ten może być przedłużony do maksymalnie 90 dni. Odszkodowanie po tym czasie może nie zostać wypłacone, jedynie w przypadku kiedy ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego. Nie oznacza to jednak automatycznie, że jeśli w sprawie toczy się postępowanie cywilne lub karne, obowiązek wypłaty odszkodowania przez zakład ubezpieczeń ulega zawieszeniu. Ubezpieczyciel ma bowiem zgodnie z cytowanym przepisem prowadzić własne postępowanie wyjaśniające, zmierzające do określenia faktycznych okoliczności sprawy.

 

Takie stanowisko też zajmują powszechnie sądy, tak czytamy m.in. w uzasadnieniu Wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 20 listopada 2015 r. (sygn. akt VI ACa 1702/14):

 

„Profesjonalista korzystający z wyspecjalizowanej kadry i w razie potrzeby z pomocy ekspertów, obowiązany jest do ustalenia przesłanek swojej odpowiedzialności, czyli samodzielnego i aktywnego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia oraz wysokości powstałej szkody. Nie może wyczekiwać na prawomocne rozstrzygnięcie sądu. Bierne oczekiwanie ubezpieczyciela na wynik toczącego się procesu naraża go na ryzyko popadnięcia w opóźnienie lub zwłokę w spełnieniu świadczenia odszkodowawczego. Rolą sądu w ewentualnym procesie może być jedynie kontrola prawidłowości ustalenia przez ubezpieczyciela wysokości odszkodowania”.

 

Oznacza to niestety, iż zakład ubezpieczeń nie tylko może, ale i powinien dążyć do wyjaśnienia okoliczności sprawy i ewentualnej wypłaty odszkodowania jeszcze przed wydaniem orzeczenia przez sąd.

 

W przypadku jednak, jeśli okazałoby się, iż sąd uzna racje Pana pracownika i dojdzie tym samym do innych wniosków niż ubezpieczyciel, wydaje się, iż zasadne z Pana strony byłoby żądanie obniżenia kwoty ubezpieczenia i zwrot różnicy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X + siedem =

»Podobne materiały

Kary umowne w umowie z deweloperem za nieterminowe oddanie nieruchomości

Umowa z deweloperem (podpisana w postaci aktu notarialnego) przewiduje kary umowne w wysokości 0,5% miesięcznie za nieterminowe oddanie nieruchomości. Wyłączają te kary następujące zapisy: 1. decyzje administracyjne niewynikające z winy dewelopera, 2. siła wyższa.   Dewel

Koszty naprawienia szkody

Po szkodzie całkowitej wyceniono samochód na 8000 zł. Mimo moich wszelkich starań pojazd udało mi się sprzedać tylko za 4500 zł. Poza tym stał na oddalonym parkingu, co mnie również kosztowało. Ubezpieczyciel nie chce mi zwrócić różnicy. Co robić? Przecież koszty naprawienia s

Dziecko pogryzione przez psa sąsiada

Nasze dziecko kilka tygodni temu pogryzł pies sąsiada. Zdarzenie zgłosiliśmy na policję. Zwierzę często ucieka z posesji i stanowi zagrożenie. Mąż schwytał psa i zawiózł go na obserwację weterynaryjną. Właściciel okazał książeczkę zdrowia psa z wpisami o aktualnych szczepieniach
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »