.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypłacanie wynagrodzenia za nadgodziny kwartalnie jako podstawa do wypowiedzenia umowy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 19.06.2019

Czy jeżeli pracodawca wypłaca mi część wynagrodzenia kwartalnie (za nadgodziny wynikające ze zwykłego grafiku pracy), płacąc mi do ręki (bez opłat typu podatki, składki itp.), to czy jest to podstawa do wypowiedzenia umowy o pracę z winy pracodawcy? Sytuacja taka trwa systematycznie, co kwartał od roku. Wcześniej w ogóle nie płacił. Czy zaległe pieniądze z 6 lat pracy mogę odzyskać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 55 § 11 ustawy Kodeks pracy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

 

Podstawowe obowiązki pracodawcy zostały określone w art. 94. Jednym z nich jest prowadzenie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy (art. 94 pkt 9a). Osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę pracodawca będący płatnikiem składek powinien zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Ma on na to termin 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń społecznych. Co ważne, dla pracownika obowiązek ubezpieczeń społecznych powstaje z chwilą realizacji stosunku pracy. Nieodprowadzanie składek zusowskich w rozumieniu art. 13 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych jest naruszeniem podstawowych obowiązków pracodawcy.

 

Oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy z winy pracodawcy należy złożyć w terminie miesiąca od wystąpienia takiego naruszenia.

 

Jeśli chodzi o odzyskanie wynagrodzenia, które nie zostało wypłacone, to niestety przedawnienie roszczeń wynosi 3 lata, więc nie odzyska Pan całego wynagrodzenia, a jedynie za ostatnie 3 lata.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »