Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypełnianie aktu urodzenia, gdy ojciec nie uznaje dziecka

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 21.01.2010

Jeśli panna urodzi dziecko i ojciec go nie uzna – jakie imię ojca wpisuje się w odpowiedniej rubryce (nazwisko dziecko otrzymuje po matce)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W chwili obecnej w akcie urodzenia nie wpisuje się już jak niegdyś, w przypadku kiedy dziecko nie pochodziło z małżeństwa ani nie zostało uznane przez ojca lub nie ustalono ojcostwa w postępowaniu sądowym, w miejscu przeznaczonym na wskazanie imienia ojca, że jest on nieznany.

 

Nie wpisuje się w rubryce imię ojca „nieznany”, aby dziecko nie doznało przykrości z tym związanych (np. żeby koledzy nie wytykali dziecka, które ma nieznanego ojca).

 

W sprawie, którą przedstawił Pan w pytaniu, zasadnicze znaczenie będą miały odpowiednie przepisy ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 161, poz. 1688).

 

Według art. 42 ust. 1 ustawy „jeżeli stosownie do przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie zachodzi domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż matki, dane dotyczące osoby ojca wpisuje się tylko w razie uznania dziecka przez ojca lub sądowego ustalenia ojcostwa”.

 

Natomiast stosownie do art. 42 ust. 2 „jeżeli nie nastąpiło uznanie dziecka lub sądowe ustalenie ojcostwa, wpisuje się do aktu urodzenia dziecka jako imię ojca - imię wskazane przez przedstawiciela ustawowego dziecka, a w braku takiego wskazania – jedno z imion zwykle w kraju używanych oraz jako nazwisko ojca i jego nazwisko rodowe – nazwisko matki z odpowiednią adnotacją w rubryce «Uwagi»”.

 

Tak więc w akcie urodzenia dziecka wpisuje się jako imię ojca dowolne imię wskazane przez matkę dziecka, a jeżeli matka dziecka nie wskaże tego imienia, wówczas wpisuje się jedno z popularnych imion.

 

Jako nazwisko ojca wpisuje się nazwisko matki.

 

Takie działanie jest wynikiem dbałości ustawodawcy o dobro dziecka, które, jak wskazałem powyżej, mogłoby być zagrożone, gdyby wpisywano, że ojciec jest nieznany.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (3):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 - 3 =

17.03.2019

Nie do końca zgadzam się z tym co napisała Natalia. Co prawda rzeczywiście nikt nie lata z aktem i nie daje go do czytania wszystkim dookoła, ale np. w takim przedszkolu imię ojca trzeba podać, czy przy niejednej innej sprawie. I co wtedy ? jeśli ojciec jest NN to zawsze jest ryzyko, że taka informacja gdzieś wycieknie. A wtedy niczemu niewinne dziecko może rzeczywiście być szykanowanie jako bękart.

xXx

13.12.2017

Jeszcze trudniej wytłumaczyć za granicą

marta

18.03.2014

Wpisywanie wymyslonego imienia ojca w takich aktach jest bardzo kłopotliwe. Nikt, kto nie jest w takiej sytuacji nie może pojąć, że jak to jest, że mama dziecka twierdzi ,że ojca nie ma, a przecież w akcie urodzenia są dane podane. Uzasadnienie, że to dla dobra dziecka jest dziwne, bo mój syn nie chodzi do przedszkola z tym aktem i rówieśnicy nigdy tak naprawdę nie zobaczą ,co dziecko ma tam wpisane. Matka musi się bezsensownie tłumaczyć, było by ojciec nieznany i nikt nie miałby wątpliwości czy ojciec jest czy tylko mama twierdzi, że go nie ma.

natalia

»Podobne materiały

Fikcyjne dane ojca w akcie urodzenia

Mam ośmioletniego syna z nieformalnego związku. Nie chciałam mieć nic wspólnego z ojcem dziecka (który odszedł ode mnie, kiedy dowiedział się o ciąży), ale przy rejestracji w urzędzie wstydziłam się wpisać w metrykę „ojciec nieznany”, podałam więc imię ojca dziecka, a urzędnik przypisał

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »