
Indywidualne porady prawne
Wypadek w miejscu pracy a przesłuchanie przez komisję do spraw BHPAutor: Michał Kibil |
Miałem wypadek w miejscu pracy – poślizgnąłem się na śliskiej nawierzchni i zwichnąłem kolano. Inspektor BHP po oglądnięciu miejsca wypadku stwierdził, że przewróciłem się z powodu nieuwagi. Co powinienem teraz zrobić (czeka mnie przesłuchanie przez komisję do spraw BHP)? |
Kwestię wypadków przy pracy, ich ewidencjonowania oraz świadczeń z nimi związanych reguluje ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (j.t. Dz. U. 2009 r. Nr 167, poz. 1322 z późn. zm.).
Zgodnie z art. 3 powyżej przywołanej ustawy „za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
Jeżeli wypadek stanowiący przedmiot niniejszej opinii można uznać za nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną (np. śliska posadzka) oraz wystąpił on podczas lub w związku z wykonywaniem przez Pana pracy, a ponadto (co zostało wskazane) spowodował uraz, należy go uznać za wypadek przy pracy, a tym samym przysługują Panu świadczenia w ustawie określone.
Art. 6 ustawy wskazuje następujące rodzaje świadczeń z tytułu wypadku przy pracy:
W zależności od stopnia urazu mogą zostać Panu przyznane różnego rodzaju świadczenia, które będą wypłacane z ubezpieczenia wypadkowego.
Przywoływana ustawa wskazuje także przypadki, w których pomimo zajścia ubezpieczeniowego w postaci wypadku w pracy, świadczenie pracownikowi nie będzie przyznane.
Wśród nich należy wskazać następujące okoliczności:
Jeżeli powyższe okoliczności nie zaszły, ma Pan pełne prawo dochodzenia własnych roszczeń.
Przed komisją wybraną do oceny wypadku powinien Pan przedstawić zgodny z prawdą stan faktyczny, który przyczynił się do wypadku, udowadniając jednocześnie brak własnej winy (zaniedbania, stanu nietrzeźwości itp.).
Obecnie musi się Pan jedynie uzbroić w cierpliwość, oczekując na zakończenie wszelkich wymaganych prawem procedur, zmierzających do wyjaśnienia przedmiotowej sprawy.
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>