.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odszkodowanie za wypadek na parkingu

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 14.10.2007 • Zaktualizowane: 25.01.2017

Miałem wypadek samochodowy na parkingu należącym do centrum handlowego. Powodem był zalegający na nawierzchni śnieg. W trakcie próby skręcenia, samochód pojechał prosto i uderzyłem w filar. Samo miejsce zdarzenia zostało dokładnie sfotografowane. Moje pytanie dotyczy tego, czy właściciel parkingu ma obowiązek go odśnieżyć i czy w tym przypadku istnieje jakaś podstawa prawna do dochodzenia odszkodowania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Za wypadek na terenie ogólnodostępnym w centrum handlowym odpowiedzialność ponosi właściciel tego centrum. Jego odpowiedzialność odszkodowawcza wynika z przepisu art. 415 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Treść tego artykułu stanowi, że jeśli ktoś ze swej winy wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

 

Godny uwagi jest fakt, że wyrządzenie szkody może nastąpić zarówno przez działalnie jak i zaniechanie. W tym przypadku będzie to zaniechanie obowiązku odśnieżenia i odlodzenia parkingu. Niewykonanie więc czynności, które stanowią prawny obowiązek, wynikający z zapewnienia bezpieczeństwa klientom stanowi zatem bezprawne zachowanie, które jest warunkiem odpowiedzialności odszkodowawczej.

 

Należy jednak pamiętać, że pomiędzy działaniem bądź zaniechaniem zobowiązanego a powstałą szkodą musi zachodzić związek przyczynowy. Oznacza to, że przyczyną wypadku musiał być zalegający śnieg.

 

Istotną sprawą jest udowodnienie zaistnienia szkody oraz niedopełnienia obowiązków przez właściciela centrum. Ważne jest aby posiadać np. zeznania świadków, fotografie bądź notatkę sporządzoną przez Policji czy Straż Miejską.  

 

Dodać należy, że art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego stanowi, że po stronie zobowiązanego występuje obowiązek pełnej kompensaty szkody. Oznacza to, że kwota odszkodowania zawierać powinna zarówno straty poniesione przez poszkodowanego oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby szkoda nie powstała.

 

Odpowiedź na pytanie jest w związku z tym twierdząca. Właściciel centrum handlowego ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa swoim klientom i można domagać się od niego odszkodowania za doznaną szkodę.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl