Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 28.04.2015

Jaka odpowiedzialność grozi kierowcy, który spowodował wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym? Kierowca prowadził samochód ciężarowy i doznał rozległego wylewu krwi do mózgu, w wyniku czego stracił kontrolę nad pojazdem i zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie doszło do zderzenia z samochodem osobowym, którego kierowca zmarł. Sprawca wypadku jest nadal sparaliżowany. Jakie grożą mu konsekwencje?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ze względu na charakter zdarzenia jest bardzo prawdopodobne, że zostaną sformułowane stosowne zarzuty i sprawa może trafić na sądową wokandę. Trudno mi w tej chwili wyrokować, do jakich zarzutów doprowadzi postępowanie przygotowawcze. Niezależnie od tego, jeśli w toku postępowania sądowego zostanie potwierdzony stan faktyczny opisany w pytaniu, wówczas kierowcy nie grożą żadne prawne konsekwencje. Wynika to z poniższego przepisu Kodeksu karnego:

 

Art. 31. § 1. Nie popełnia przestępstwa, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem.

§ 2. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

§ 3. Przepisów § 1 i 2 nie stosuje się, gdy sprawca wprawił się w stan nietrzeźwości lub odurzenia powodujący wyłączenie lub ograniczenie poczytalności, które przewidywał albo mógł przewidzieć.”

 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 7 września 2005 roku (II AKa 117/05):

 

„Przez inne zakłócenia funkcji psychicznych wpływające na ocenę poczytalności sprawcy przestępstwa rozumieć należy nie tylko zakłócenia patologiczne, ale i stany fizjologiczne, także stan silnego wzburzenia, który może znacznie ograniczać zarówno możliwość rozpoznania znaczenia czynu jak i pokierowania postępowaniem.”

 

Powyższe stanowisko znajduje odzwierciedlenie w poglądach doktryny, która jest jednoznaczna co do tego, że „inne zakłócenia czynności psychicznych” mogą być wywołane również przez stany nieściśle związane z chorobami psychicznymi, a wynikającymi z chorób i innych, czysto fizycznych dolegliwości”.

 

Konkludując, odnosząc się do przytoczonego w pytaniu stanu faktycznego stwierdzam, że w toku ewentualnego postępowania kierowcy nie grozi kara, ponieważ zgodnie z przywołanym powyżej artykułem nie popełnił on przestępstwa (faktycznie dokonał on czynu przestępczego, ale niemożność kierowania swoim postępowaniem w momencie dokonywania czynu sprawia, iż w świetle prawa nie popełnił on przestępstwa).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + 3 =

»Podobne materiały

Czy można ubiegać się o skrócenie czasu zatrzymania prawa jazdy?

Zostałem skazany za naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, znajdując się w stanie nietrzeźwości. Chciałbym wiedzieć, czy mogę wystąpić do sądu z wnioskiem o skrócenie czasu zatrzymania prawa jazdy do połowy, tzn. z dwóch lat do jednego roku. Czy jest to możliwe przy warunkowym umorzeniu p

 

Jazda po alkoholu na rowerze a konieczność korzystania z samochodu

Musiałam ostatnio pojechać nagle do chorej siostry. Wypiłam tego dnia trochę alkoholu, dlatego zdecydowałam się pojechać rowerem, a nie samochodem. Zatrzymała mnie policja. Zmierzono, że miałam 0,7 mg alkoholu. Jakiej kary mogę się spodziewać? Czy stracę prawo jazdy? Czy okolicznością łagodzącą

 

Naruszenie nietykalności lub znieważenie funkcjonariuszy

Jechałem niedawno autobusem, do którego wsiedli kontrolerzy biletów. Nie miałem biletu ani dokumentów, więc wezwali policję. Miałem 2 promile alkoholu we krwi, dlatego też odepchnąłem jednego policjanta i trochę się awanturowałem i przeklinałem na funkcjonariuszy, ponieważ użyli w samochodzie g

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »