.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypadek pracownika przy pracach remontowych i żądanie odszkodowania

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 11.06.2019

Pracownik, która wykonywała prace remontowe budynku – jako pomocnik, uległa wypadkowi. Poszkodowany wykonywał te pracę na prywatnie. Poszkodowany wyszedł ze szpitala w szóstym dniu z pękniętą miednicą. Na chwilę obecną ma pełnomocnika, który szarpie nas z każdej strony z art 220 K.k. i chce odszkodowania. Próbowaliśmy się dogadać polubownie, ale ten pan zażądał takiej kwoty odszkodowania, jakiej nie mamy. Co robić, jego pełnomocnik to butna osoba, roszczeniowa. Czy mogę zażądać, aby pełnomocnik wyszedł w trakcie przesłuchania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie ma możliwości, żeby zblokowała Pani udział pełnomocnika pokrzywdzonego. Organ procesowy, w zależności od stadium postępowania (sąd lub prokurator), może odmówić dopuszczenia do udziału pełnomocnika osoby niebędącej stroną w sytuacji, gdy dojdzie do przekonania, że nie wymaga tego obrona interesów osoby niebędącej stroną. Wydaje się, że decyzja pozytywna, tj. o dopuszczeniu pełnomocnika, nie wymaga postanowienia, natomiast decyzja negatywna powinna znaleźć swoje odzwierciedlenie w orzeczeniu mającym formę postanowienia, które nie podlega jednak zaskarżeniu.

 

Z uwagi na doniosłość decyzji forma postanowienia powinna być zachowana nie tylko w stadium postępowania sądowego, na co wskazuje użyte w art. 87 § 3 słowo „sąd”, lecz także w fazie postępowania przygotowawczego. O ile na postanowienie sądu o odmowie dopuszczenia pełnomocnika do udziału w postępowaniu nie przysługuje zażalenie, o tyle na postanowienie prokuratora zażalenie przysługuje na podstawie art. 302 § 1, odmowa dopuszczenia do udziału pełnomocnika narusza bowiem prawa osoby uprawnionej do jego ustanowienia (R. A. Stefański, Pełnomocnik…, s. 47).

 

W praktyce tego typu sytuacje są wyjątkowe i nie zdarza się w zasadzie odmowa udziału pełnomocnika pokrzywdzonego w postępowaniu sądowym. Trudno mi oceniać taktykę procesową bez analizy aktu oskarżenia – proszę o dosłanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII + 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »