Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypadek pracownika przy pracach remontowych i żądanie odszkodowania

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 11.06.2019

Pracownik, która wykonywała prace remontowe budynku – jako pomocnik, uległa wypadkowi. Poszkodowany wykonywał te pracę na prywatnie. Poszkodowany wyszedł ze szpitala w szóstym dniu z pękniętą miednicą. Na chwilę obecną ma pełnomocnika, który szarpie nas z każdej strony z art 220 K.k. i chce odszkodowania. Próbowaliśmy się dogadać polubownie, ale ten pan zażądał takiej kwoty odszkodowania, jakiej nie mamy. Co robić, jego pełnomocnik to butna osoba, roszczeniowa. Czy mogę zażądać, aby pełnomocnik wyszedł w trakcie przesłuchania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie ma możliwości, żeby zblokowała Pani udział pełnomocnika pokrzywdzonego. Organ procesowy, w zależności od stadium postępowania (sąd lub prokurator), może odmówić dopuszczenia do udziału pełnomocnika osoby niebędącej stroną w sytuacji, gdy dojdzie do przekonania, że nie wymaga tego obrona interesów osoby niebędącej stroną. Wydaje się, że decyzja pozytywna, tj. o dopuszczeniu pełnomocnika, nie wymaga postanowienia, natomiast decyzja negatywna powinna znaleźć swoje odzwierciedlenie w orzeczeniu mającym formę postanowienia, które nie podlega jednak zaskarżeniu.

 

Z uwagi na doniosłość decyzji forma postanowienia powinna być zachowana nie tylko w stadium postępowania sądowego, na co wskazuje użyte w art. 87 § 3 słowo „sąd”, lecz także w fazie postępowania przygotowawczego. O ile na postanowienie sądu o odmowie dopuszczenia pełnomocnika do udziału w postępowaniu nie przysługuje zażalenie, o tyle na postanowienie prokuratora zażalenie przysługuje na podstawie art. 302 § 1, odmowa dopuszczenia do udziału pełnomocnika narusza bowiem prawa osoby uprawnionej do jego ustanowienia (R. A. Stefański, Pełnomocnik…, s. 47).

 

W praktyce tego typu sytuacje są wyjątkowe i nie zdarza się w zasadzie odmowa udziału pełnomocnika pokrzywdzonego w postępowaniu sądowym. Trudno mi oceniać taktykę procesową bez analizy aktu oskarżenia – proszę o dosłanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + 7 =

»Podobne materiały

Prośba ZUS o dosłanie aktualnego druku N-9

Powiedziano mi w ZUS, że druk N-9, który wysłałem do ZUS po swoim wypadku, jest ważny tylko 1 miesiąc i poproszono mnie o dosłanie aktualnego. Dlaczego ZUS wymaga takiego zaświadczenia? W tej chwili normalnie pracuję i jestem po badaniach okresowych. Dlaczego dostałem odmowę wypłaty odszkodowania? C

Jak się odwołać od decyzji komisji w sprawie wypadku przy pracy?

Kilka miesięcy temu uległem wypadkowi przy pracy – podnosiłem ciężkie towary i poczułem ostry ból w kręgosłupie. Odwieziono mnie do szpitala, spisano protokół powypadkowy. Komisja jednak uznała, że moje schorzenie nie jest wypadkiem przy pracy, więc odwołałem się od tej decyzji i wci

Szczególne warunki pracy – jak je udokumentować?

Pracowałem w latach 1970-1973 jako elektromonter w dawnym zakładzie pracy, który został później zrestrukturyzowany. Zdaniem pracownika kadr praca nie była szkodliwa dla zdrowia. Jeśli jednak była, to jak to można udokumentować na świadectwie pracy?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »