.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajem pokojów studentom

Autor: Piotr Geliński • Opublikowane: 29.08.2015

Mieszkam sam w domu jednorodzinnym. Chciałbym wynająć 2 pokoje studentom. W jaki sposób odliczyć sobie koszty ogrzewania, tak aby po latach US nie naliczył mi kary z odsetkami?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niniejszą opinię sporządzono w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Ponieważ pisze Pan o odliczaniu kosztu, rozumiemy, że zamierza Pan opodatkowywać dochody z najmu na tzw. zasadach ogólnych, tj. przychód pomniejszać o koszty jego uzyskania i płacić podatek dochodowy od uzyskanego dochodu, w odpowiedniej stawce (18% lub 32%, zależnie od uzyskiwanego przez Pana dochodu podlegającego opodatkowaniu według skali podatkowej). Alternatywą jest wybór opodatkowania na zasadzie ryczałtu 8,5% od przychodów (bez pomniejszania od kosztów). Sygnalizujemy to tylko, gdyż nie jest to przedmiotem zapytania i opinii.

 

Odnośnie rozliczania kosztów ogrzewania, jeśli tylko część nieruchomości (domu) jest przedmiotem wynajmu, uprzejmie informujemy, że przepisy nie regulują sposobu takiego rozliczania. Z naszej praktyki wynika, że powszechnym i niekwestionowanym sposobem rozliczania tego typu kosztów – w sytuacji niemożności np. założenia odrębnego opomiarowania – jest rozliczanie według metrażu, tj. ustalenie całkowitego kosztu ogrzewania, przeliczenie go na koszt ogrzewania jednego metra kwadratowego i przemnożenie przez ilość metrów wynajętych. Oczywiście po Pana stronie będzie również leżało udokumentowanie poniesienia tych kosztów i będą to w szczególności dokumenty (faktury) zakupu gazu, węgla etc.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II + osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »