Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajem nieruchomości spółce cywilnej i sposób opodatkowania

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 23.03.2010

Wraz ze znajomym małżeństwem kupiliśmy działkę przy udziale: 25% – my, 75% – oni. Chcemy docelowo podzielić tę działkę na dwie połowy, jedna będzie ich własnością, a na drugiej chcemy prowadzić wspólną działalność gospodarczą. Mamy zamiar utworzyć spółkę cywilną na podstawie jednoosobowych działalności, które prowadzi każde z nas. Koszty tych wszystkich zmian byłyby dość spore, dlatego chcemy zapytać, czy można to zrobić inaczej. Chcielibyśmy rozszerzyć zakres działalności o wynajem nieruchomości, następnie amortyzować nieruchomość w jednoosobowych działalnościach, równolegle wynajmując naszej spółce nieruchomość za kwotę amortyzacji (w międzyczasie wybudujemy tam budynek i zwiększymy stawkę wynajmu o kwotę wynikającą ze zwiększenia środka trwałego). Czy taki układ wynajmu będzie prawidłowy? Wartość środka trwałego będzie można podnieść o koszty związane z zakupem działki, ale co z podatkiem VAT? Czy możemy wziąć faktury na nasze firmy i odliczyć podatek już teraz?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odnosząc się do Państwa pierwszego pytania, to moim zdaniem „taki układ” nie będzie prawidłowy. Spieszę wyjaśnić, z jakiego powodu. Art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że „jeżeli:

 

 1. podatnik podatku dochodowego mający siedzibę (zarząd) lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej «podmiotem krajowym», bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwem położonym za granicą lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego przedsiębiorstwa, albo
 2. osoba fizyczna lub prawna mająca miejsce zamieszkania albo siedzibę (zarząd) za granicą, zwana dalej «podmiotem zagranicznym», bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego podmiotu krajowego, albo
 3. te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów

  – i jeżeli w wyniku takich powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały – dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań”.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Te same zasady mają zastosowanie gdy:

 

 1. „podmiot krajowy bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu innym podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale innego podmiotu krajowego, albo
 2. te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów” (ust. 4).

 

U Państwa będziemy mieć do czynienia z przypadkiem widocznym w pkt 2 – ta sama osoba bierze udział bezpośrednio w zarządzaniu dwoma podmiotami krajowymi (działalność wykonywana indywidualnie i działalność wykonywana przez spółkę cywilną).

 

Właściwą wartością (ceną) winna zatem być wartość rynkowa.

 

Tu sprawa się komplikuje, gdyż wartością rynkową w tym przypadku jest wartość określona na podstawie ceny ustalonej w oparciu o metody, o których mowa w § 4-6 oraz § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 października 1997 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów podatników w drodze oszacowania cen w transakcjach dokonywanych przez tych podatników.

 

Są to metody:

 

 1. porównywalnej ceny niekontrolowanej,
 2. ceny odprzedaży,
 3. rozsądnej marży („koszt plus”),
 4. metody zysku transakcyjnego.

 

Dokładny opis metod znajduje się w przywołanym rozporządzeniu, w dużym uproszczeniu wyjaśnię, że chodzi o takie ustalenie ceny, by była ona ceną, za którą dwa niezależna podmioty zdecydowałyby się na taki najem; nie mogą to być zatem warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty.

 

Odnosząc się do drugiego pytania: proszę pamiętać, że art. 22c pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż „amortyzacji w ogóle nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów”.

 

Za wartość początkową środków trwałych oraz za wartości niematerialnych i prawnych w razie nabycia w drodze kupna uznaje się cenę ich nabycia, która zgodnie z ustawą jest „kwotą należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług”.

 

Co do zasady jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

 

W kwestii odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług, odpowiedź zależy od opodatkowania najmu w opisanym przypadku; bowiem, co wynika również z praktyki organów podatkowych, jeżeli ów najem będzie u Pana opodatkowany stawką 22%, to ma Pan prawo już teraz odliczyć naliczony podatek VAT. Jeżeli jednak najem będzie u Pana „zwolniony” od podatku VAT, kwota podatku zwiększy wartość początkową środka trwałego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • cztery plus siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Ustalenie daty nabycia nieruchomości w kontekście podatku dochodowego od jej zbycia

Przed 8 laty zakupiłem z małżonką we współwłasności łącznej dużą działkę budowlaną. Ze względu na inwestycje biznesowe niecałe cztery lata temu podpisałem z żoną umowę małżeńską ustanawiającą rozdzielność majątkową wraz z umową o podział majątku wspólnego, w wyniku której żona otrzymała inne składniki majątku wspólnego, natomiast ja jej udział we wspomnianej działce. Wartość działki przez ten czas znacznie wzrosła i znalazł się potencjalny kupiec; jestem zdecydowany ją sprzedać (nadal będąc w rozdzielności majątkowej z żoną). Chciałbym wiedzieć, czy w mojej sytuacji istnieje przesłanka do naliczenia podatku dochodowego od zbycia, a jeżeli tak, to w jakim zakresie?

Sprzedaż nieruchomości ze spadku i wydatek na garaż i przekształcenie działki

Otrzymałam w spadku po siostrze 1/2 mieszkania i 1/2 garażu. Po roku sprzedałyśmy z drugą siostrą obie nieruchomości. Z kwoty uzyskanej ze sprzedaży tych nieruchomości zakupiłam miejsce garażowe (mam akt notarialny) i planuję przekształcić na własność działkę budowlaną z użytkowaniem wieczystym. Czy te oba wydatki mogę odpisać od kwoty do opodatkowania w związku ze spadkiem?

Darowizna pieniędzy z zagranicy od osoby niespokrewnionej a podatek

Darowizna z zagranicy w postaci pieniężnej od osoby niespokrewnionej ze mną (zupełnie obcej) – czy podlega opodatkowaniu w danym kraju, skąd pochodzi taka darowizna (USA), i ile wynosi w USA? Zaznaczam, że mam mieć założone konto w USA, na które wpłynie darowizna w walucie dolarów. Skoro podatek od darowizny wynosi raz od otrzymanej kwoty, a potem mogę dowolne kwoty przelewać na konto w Polsce, czy od każdej kwoty przelanej na konto w Polsce muszę płacić podatek? Jaki jest podatek w Polsce, w jakim czasie mam zgłosić? Podatek w złotówkach w przeliczeniu z kursu dolara czy podatek w dolarach?

Jak rozliczyć środki trwałe wspólne dla nieruchomości?

Sprzedaję nieruchomość kupioną w 1996 roku, którą w tym roku wyprowadziłem z działalności gospodarczej. Na niej znajduje się budynek mieszkalny wynajmowany oraz biurowy i magazynowy. VAT-u nie zapłacę. Zapłacę podatek podatek dochodowy 19% od budynków niemieszkalnych. Do kosztów od ich sprzedaży odpiszę środki trwałe pomniejszone o odpisy amortyzacyjne. Jak rozliczyć środki trwałe wspólne: płot, pompę, studnię?

Podatek 19% do urzędu skarbowego od sprzedaży domu lub mieszkania przed upływem 5 lat od zakupu

Czy to prawda, że sprzedając dom lub mieszkanie przed upływem 5 lat od zakupu, muszę zapłacić podatek 19% do urzędu skarbowego? Czy termin liczy się zawsze od końca roku, w którym dokonano zakupu, i czy liczy się tylko faktyczny dochód (minus pozostały kredyt do sprzedania)? Czy to prawda, że można nie płacić tego podatku, np. kupując inne mieszkanie, czy są jeszcze inne możliwości niepłacenia tego podatku? Czy obowiązują tutaj zasady równe w całym kraju, czy też zależy to od konkretnego urzędu skarbowego?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »