Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajem mieszkania nabytego z prawem do ulgi podatkowej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 13.05.2011

Cztery lata temu dostałam w spadku mieszkanie. Skorzystałam wtedy z ulgi i nie płaciłam podatku. Niedługo jednak rozpoczynam pracę w innej części Polski i chcę wynająć do mieszkanie, a uzyskiwany czynsz przeznaczyć na najem innego mieszkania w pobliżu nowego miejsca pracy. Czy w tej sytuacji zachowam prawo do ulgi mieszkaniowej?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pyta Pani o art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, który wskazuje w ust. 2 pkt 5, że zwolnienie przysługuje, jedynie gdy nabywca będzie zamieszkiwać, będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokona jego zbycia przez okres 5 lat:

 

  1. „od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego – jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku,
  2. od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego”.

 

Moim zdaniem oddanie w najem jednoznacznie potwierdza brak zamieszkiwania w nim, co powoduje utratę prawa do ulgi.

 

Jeśli nabyła Pani mieszkanie w spadku przed 1 stycznia 2007 roku, zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zastosowanie znajduje brzmienie art. 16 ust. 2 pkt 5 aktualne na 31 grudnia 2006 roku, tj. zamieszkiwanie w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:

 

  1. „od dnia złożenia zeznania podatkowego – jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
  2. od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego”.

 

W jednym i drugim przypadku konieczne jest jednak zamieszkiwanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - 2 =

01.06.2012

Kiedy wlasciciel mieszkania z ulga podatkowa otrzyma prace w innej czesci Polski moze wynajac swoje mieszkanie a ulga podatkowa zostanie utrzymana.

Czekoladowa

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Najem okazjonalny mieszkania

Chcę wynająć mieszkanie. Otrzymałem już projekt umowy, w której terminy rozwiązania i wypowiedzenia umowy są sprzeczne z ustawą o ochronie lokatorów. Wątpliwości te przekazałem wynajmującemu, który poinformował mnie, że jest to „umowa najmu okazjonalnego” i nie obowiązują tu zapisy ustawy o ochronie praw lokatorów. Zupełnie nie wiem, co to za typ umowy, proszę o wyjaśnienie.

Zeznanie SD-Z2 i rozrządzenie mieszkaniem

Właśnie spisany został akt notarialny potwierdzający, że dziedziczę po zmarłej żonie 1/2 mieszkania (wartość ok. 85 tys. zł) oraz wspólne konto bankowe, na którym jest ok. 50 tys. zł. Dokonałem zgłoszenia do ksiąg wieczystych w sądzie. Czy podane kwoty zgłoszone do urzędu skarbowego na druku SD–Z2 podlegają zwolnieniu lub ulgom? Jako że nie mam ustawowych spadkobierców, planuję rozrządzić tym mieszkaniem, biorąc pod uwagę względy podatkowe jak i własną sytuację w przyszłości. Dlatego rozważam formę dożywocia lub służebności – czy przy takiej dyspozycji osoba wskazana (np. kuzynka) byłaby zobowiązana do fizycznego zamieszkiwania w tym mieszkaniu? Jakie rozwiązania byłyby dla mnie korzystne między innymi ze względów podatkowych?

Podatek od starego spadku

Ojciec mojego znajomego zmarł w czerwcu 1983 roku i do tej pory nie było przeprowadzonej sprawy spadkowej domu rodzinnego. Spadkobiercy to żona i dwóch synów. Czy powstał obowiązek podatkowy od najbliższej rodziny? Czy trzeba zawiadomić o tym US? Jak zabrać się do załatwienia tej sprawy?

Co i jak mam zgłosić do US po śmierci żony?

Mieliśmy z żoną dwa mieszkania spółdzielcze własnościowe, była to wspólna własność. Żona zmarła miesiąc temu. Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami muszę zgłaszać coś do urzędu skarbowego, jeżeli tak to, co mam zgłosić i w jakim terminie?

Brak działania spadkobierców a podatek

Teść zmarł w 2013 r. Był wraz z teściową współwłaścicielem mieszkania własnościowego. Teściowa jest osobą starszą i schorowaną. Dziedziczą jeszcze 2 jej córki. Czy US mimo braku działania spadkobierców może naliczyć podatek od spadku? Czy urząd miasta powinien wysłać powiadomienie o podatku od nieruchomości na adres teściowej?

Podatek od zachowku

Otrzymałam zachowek w wysokości 24 000 zł. Czy mam od zachowku odprowadzić podatek, a jeśli tak, to w jakiej kwocie i do kiedy?

Podatek od spadku po kuzynie z Wielkiej Brytanii

Dwa lata temu w Wielkiej Brytanii zmarł mój kuzyn (syn siostry mojego ojca, obywatel Wielkiej Brytanii). Pozostawił on testament, w którym jako jedną z spadkobierców wyznaczył moją mamę. W chwili otrzymania spadku moja mama już nie żyła. Tydzień temu temu spadek otrzymałem ja (przelew na konto). Jak opodatkować ten spadek w urzędzie skarbowym? Czy mogę ubiegać się o całkowite zwolnienie z podatku od spadku? Jakie obowiązują terminy?

Zgłoszenie w Urzędzie Skarbowym nabycia działki po rodzicach

Po toczącej się wiele lat sprawie spadkowej mój tata w tym roku nabył prawa do działki po swoich rodzicach (babcia zmarła 1985, a dziadek w 1991 r.). Czy tata musi zgłosić w urzędzie skarbowym ten fakt, aby zostać zwolnionym z podatku od spadku? Czy, jeśli przegapił termin zgłoszenia, będzie musiał odprowadzić 19% podatek? Tata chce przekazać mi tę działkę w drodze darowizny, a ja chciałabym ją sprzedać. A może lepiej byłoby, aby to tata tę działkę sprzedał i przekazał mi aktem darowizny pieniądze? Co byłoby korzystniejsze z punktu widzenia zobowiązań podatkowych?

Dziedziczenie papierów wartościowych po rodzicu a opodatkowanie dochodu z ich zbycia

Moje pytanie dotyczy dziedziczenia po zmarłym tacie zakupionych przez niego papierów wartościowych (akcji). Spadek po tacie, na podstawie ustawy nabyli: moja mama, ja i mój brat (po 1/3 części). Rodzice posiadali wspólnotę majątkową. Tato był jedynym właścicielem rachunku giełdowego, jednak wszystkie przelewy pieniężne na ten rachunek maklerski wykonywane były z osobistego konta bankowego mojej mamy. Wraz z bratem zdecydowaliśmy się dokonać darowizny swoich części dziedziczonych akcji na rzecz mamy.

Dodam jeszcze, że w tej chwili ceny tych akcji bardzo spadły, wykazana jest dość znaczna strata na rachunku. Szukałem informacji związanych z dziedziczeniem papierów wartościowych i natrafiłem na dość niepokojące fakty. Wynika z nich, iż przy zbywaniu odziedziczonych akcji koszt uzyskania przychodu uznawany jest za zerowy – płaci się zatem podatek nie od różnicy pomiędzy (niższą) ceną zakupu a (wyższą) ceną sprzedaży, ale od całej kwoty, jaką się uzyska ze sprzedaży. Wydaje się to być głęboko niesprawiedliwym, jeśli chodzi o mamę, bo teraz – pomimo dużej straty na rachunku – de facto będzie musiała zapłacić podatek od całości odziedziczonych akcji!

Proszę o ustosunkowanie się do opisanej sytuacji. Jak w rzeczywistości wygląda prawne rozwiązanie tego problemu?

Mieszkanie w testamencie po kuzynce a podatek

Moja mama otrzymała w spadku po swojej kuzynce mieszkanie na podstawie testamentu. Po 2 latach sąd rejonowy wydał postanowienie w tej sprawie. Matka mojej mamy i jej kuzynki były siostrami. Która to jest grupa podatkowa? Czy mam będzie musiała zapłacić podatek i czy ma złożyć zgłoszenie SD-Z2?

Czy przed zniesieniem współwłasności nieruchomości spadkobiercy muszą zapłacić podatek od spadku?

Czy przed złożeniem pozwu o zniesienie współwłasności odziedziczonego mieszkania musi być uregulowany podatek od przyjęcia spadku przez wszystkich spadkobierców? I czy wszyscy muszą być wpisani do księgi wieczystej?

Czy mogę wynająć mieszkanie?

Czy mogę wynająć mieszkanie? Mój ojciec wykupił od gminy mieszkanie z bonifikatą w 2012 r. Jakiś czas temu ojciec zmarł. Rodzeństwo przepisało swoje udziały w mieszkaniu na mnie. Czy w opisanej sytuacji mogę legalnie wynająć mieszkanie?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »