Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajem mieszkania nabytego z prawem do ulgi podatkowej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 13.05.2011

Cztery lata temu dostałam w spadku mieszkanie. Skorzystałam wtedy z ulgi i nie płaciłam podatku. Niedługo jednak rozpoczynam pracę w innej części Polski i chcę wynająć do mieszkanie, a uzyskiwany czynsz przeznaczyć na najem innego mieszkania w pobliżu nowego miejsca pracy. Czy w tej sytuacji zachowam prawo do ulgi mieszkaniowej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pyta Pani o art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, który wskazuje w ust. 2 pkt 5, że zwolnienie przysługuje, jedynie gdy nabywca będzie zamieszkiwać, będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokona jego zbycia przez okres 5 lat:

 

  1. „od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego – jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku,
  2. od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego”.

 

Moim zdaniem oddanie w najem jednoznacznie potwierdza brak zamieszkiwania w nim, co powoduje utratę prawa do ulgi.

 

Jeśli nabyła Pani mieszkanie w spadku przed 1 stycznia 2007 roku, zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zastosowanie znajduje brzmienie art. 16 ust. 2 pkt 5 aktualne na 31 grudnia 2006 roku, tj. zamieszkiwanie w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:

 

  1. „od dnia złożenia zeznania podatkowego – jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
  2. od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego”.

 

W jednym i drugim przypadku konieczne jest jednak zamieszkiwanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć minus osiem =

01.06.2012

Kiedy wlasciciel mieszkania z ulga podatkowa otrzyma prace w innej czesci Polski moze wynajac swoje mieszkanie a ulga podatkowa zostanie utrzymana.

Czekoladowa

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki