Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajem mieszkania nabytego z prawem do ulgi podatkowej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 13.05.2011

Cztery lata temu dostałam w spadku mieszkanie. Skorzystałam wtedy z ulgi i nie płaciłam podatku. Niedługo jednak rozpoczynam pracę w innej części Polski i chcę wynająć do mieszkanie, a uzyskiwany czynsz przeznaczyć na najem innego mieszkania w pobliżu nowego miejsca pracy. Czy w tej sytuacji zachowam prawo do ulgi mieszkaniowej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pyta Pani o art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, który wskazuje w ust. 2 pkt 5, że zwolnienie przysługuje, jedynie gdy nabywca będzie zamieszkiwać, będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokona jego zbycia przez okres 5 lat:

 

  1. „od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego – jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku,
  2. od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego”.

 

Moim zdaniem oddanie w najem jednoznacznie potwierdza brak zamieszkiwania w nim, co powoduje utratę prawa do ulgi.

 

Jeśli nabyła Pani mieszkanie w spadku przed 1 stycznia 2007 roku, zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zastosowanie znajduje brzmienie art. 16 ust. 2 pkt 5 aktualne na 31 grudnia 2006 roku, tj. zamieszkiwanie w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:

 

  1. „od dnia złożenia zeznania podatkowego – jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
  2. od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego”.

 

W jednym i drugim przypadku konieczne jest jednak zamieszkiwanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + jeden =

01.06.2012

Kiedy wlasciciel mieszkania z ulga podatkowa otrzyma prace w innej czesci Polski moze wynajac swoje mieszkanie a ulga podatkowa zostanie utrzymana.

Czekoladowa

»Podobne materiały

Najem okazjonalny mieszkania

Chcę wynająć mieszkanie. Otrzymałem już projekt umowy, w której terminy rozwiązania i wypowiedzenia umowy są sprzeczne z ustawą o ochronie lokatorów. Wątpliwości te przekazałem wynajmującemu, który poinformował mnie, że jest to „umowa najmu okazjonalnego” i nie obowiązują tu zapisy

 

Zeznanie SD-Z2 i rozrządzenie mieszkaniem

Właśnie spisany został akt notarialny potwierdzający, że dziedziczę po zmarłej żonie 1/2 mieszkania (wartość ok. 85 tys. zł) oraz wspólne konto bankowe, na którym jest ok. 50 tys. zł. Dokonałem zgłoszenia do ksiąg wieczystych w sądzie. Czy podane kwoty zgłoszone do urzędu skarbowego na druku SD&ndas

 

Podatek od starego spadku

Ojciec mojego znajomego zmarł w czerwcu 1983 roku i do tej pory nie było przeprowadzonej sprawy spadkowej domu rodzinnego. Spadkobiercy to żona i dwóch synów. Czy powstał obowiązek podatkowy od najbliższej rodziny? Czy trzeba zawiadomić o tym US? Jak zabrać się do załatwienia tej sprawy?

 

Co i jak mam zgłosić do US po śmierci żony?

Mieliśmy z żoną dwa mieszkania spółdzielcze własnościowe, była to wspólna własność. Żona zmarła miesiąc temu. Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami muszę zgłaszać coś do urzędu skarbowego, jeżeli tak to, co mam zgłosić i w jakim terminie?

 

Podatek od zachowku

Otrzymałam zachowek w wysokości 24 000 zł. Czy mam od zachowku odprowadzić podatek, a jeśli tak, to w jakiej kwocie i do kiedy?

 

Podatek od spadku po kuzynie z Wielkiej Brytanii

Dwa lata temu w Wielkiej Brytanii zmarł mój kuzyn (syn siostry mojego ojca, obywatel Wielkiej Brytanii). Pozostawił on testament, w którym jako jedną z spadkobierców wyznaczył moją mamę. W chwili otrzymania spadku moja mama już nie żyła. Tydzień temu temu spadek otrzymałem ja (przelew na konto). Jak

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »