.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajem domu po orzeczeniu rozdzielności majątkowej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 18.08.2011

Wraz z mężem wynajmujemy nasz wspólny dom. Najemca wpłaca pieniądze na nasze wspólne konto, mąż jest osobą uiszczającą za nas podatek. Wkrótce zostanie orzeczona rozdzielność majątkowa – czy więc najemca będzie musiał płacić nam kwotę w dwóch częściach na osobne rachunki? Czy dalej mąż będzie mógł za nas oboje odprowadzać podatek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niezależnie od tego, czy odprowadzają Państwo podatek na zasadach ogólnych, czy w sposób zryczałtowany, opodatkowanie przychodu (dochodu) przez jednego małżonka jest możliwe tylko, gdy istnieje wspólność majątkowa.

 

Wynika to z art. 12 ust. 6 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, który stanowi, że omawiana zasada ma zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, gdy złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.

 

Analogicznie stanowi art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Konkludując, każde z Państwa osobno rozliczać będzie podatek. Płatność może być dokonywana, moim zdaniem, na wspólne konto.

 

Wpłata na wspólny rachunek może oczywiście być jedna, jednak dobrze by było, by wymienieni w jej tytule byli Państwo razem. W umowie oczywiście również Państwo razem występują jako oddający w najem i w umowie winno się określić, w jakich częściach (w domyśle równych) przysługuje Państwu czynsz.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »