Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajem pokoi w domu - jaka forma działalności?

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 06.10.2018

Chcę założyć firmę zajmującą się wynajmowaniem pokoi i apartamentów na czas kilku dni oraz do 10 miesięcy maksymalnie. Posiadam dom, który jest własnością moją i męża. Chcę odliczać koszty remontu pomieszczeń, jednak nie chcę, aby budynek wszedł do majątku firmy, ponieważ w razie chęci sprzedaży nieruchomości nie chcę doliczać podatku VAT. Jaką formę działalności założyć, aby podatkowo było najkorzystniej. Nadmienię, że jestem zatrudniona w innej firmie na cały etat, a mąż prowadzi działalność gospodarczą, co z pewnością będzie miało znaczenie przy składkach ZUS.

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności chce wyraźnie podkreślić, że nie ma takiej możliwości, aby prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości bez wprowadzania tej nieruchomości do majątku firmowego. Tym bardziej w sytuacji, gdy chce Pani dokonywać odliczania kosztów od tejże nieruchomości.

 

Ponadto pragnę zaznaczyć, że nie zawsze przy sprzedaży nieruchomości powstaje konieczność zapłaty podatku VAT, ponieważ pod pewnymi warunkami istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku (art. 43 ust. 10 i 10a ustawy VAT).

 

Usługa wynajmu krótkoterminowego co do zasady jest czynnością opodatkowaną stawką podatku VAT w wysokości 8%. Można jednak skorzystać z podmiotowego zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 113 ustawy VAT. Zgodnie z tym przepisem jeżeli wysokość obrotu w ciągu roku podatkowego nie przekroczy 200 000 zł, można korzystać ze zwolnienia i nie opodatkowywać wynajmu podatkiem VAT.

 

Jeżeli chodzi natomiast o podatek dochodowy, zdecydowanie najlepszą formą opodatkowania będzie opodatkowanie na zasadach ogólnych, ewentualnie w formie podatku liniowego. Te formy pozwalają bowiem na odliczanie kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności (m.in. koszty remontów).

 

Stawki podatku przy zasadach ogólnych wynoszą 18% oraz 32% w przypadku, gdy dochód przekroczy w roku podatkowym 85 528 zł. W przypadku podatku liniowego stawka jest stała i zawsze wynosi 19%. Jak zatem widać, wybór podatku liniowego jest opłacalny, gdy przewidywany dochód z działalności może przekroczyć kwotę 85 528 zł. Minusem wyboru podatku liniowego jest brak możliwości odliczenia ulgi na dzieci, ulgi rehabilitacyjnej czy też ulgi internetowej.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Wynajem pokoi w domu - jaka forma działalności?

 

Wskazała Pani, że małżonek prowadzi działalność gospodarczą, jednak zakładam, że nie wykorzystuje w jej prowadzeniu nieruchomości będącej współwłasnością. W sytuacji gdy tylko jeden z małżonków wprowadził określony składnik majątku wspólnego do ewidencji środków trwałych, może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od jego pełnej wartości początkowej. Wobec tego może Pani nieruchomość wprowadzić do ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych od całej wartości początkowej, którą w tym przypadku jest cena nabycia (art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy PIT).

 

Podsumowując powyższe:

 

  • chcąc prowadzić działalność gospodarczą w zakresie najmu, musi Pani wprowadzić nieruchomość do firmy, pozwoli to Pani jednak na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wartości firmy oraz ujmowania w kosztach wydatków na remont nieruchomości;
  • sprzedaż nieruchomości nie zawsze wiąże się z zapłatą podatku VAT, bowiem można korzystać ze zwolnienia od podatku (po spełnieniu pewnych warunków ustawowych);
  • wynajem krótkoterminowy podlega opodatkowaniu VAT 8%, chyba że podatnik zdecyduje się na wybór zwolnienia podmiotowego od podatku;
  • najlepszą formą opodatkowania będą zasady ogólne – rozliczane na PIT-36;
  • fakt bycia współwłaścicielem nieruchomości razem z małżonkiem nie stanowi przeszkody w całkowitym wprowadzeniu nieruchomości do majątku firmowego i dokonywania pełnego odliczania odpisów amortyzacyjnych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wypożyczalnia filmów – co jest dowodem nabycia licencji na film?

Co jest wiarygodnym, wystarczającym dowodem posiadania licencji do wypożyczania filmu: hologram, napis „Film z licencją do wypożyczania” na okładce, faktura zakupu? Czy filmy z licencją do wypożyczania nabyte nie od dystrybutora, ale z „drugiej ręki” (np. z likwidowan

Diety dla prowadzącego firmę zajmującą się handlem samochodami

Czy osoba prowadząca jednoosobową firmę, której główną działalnością jest handel samochodami (a miejscem wykonywania cały kraj), sprowadzająca samochody z zagranicy, może rozliczać diety krajowe i zagraniczne? Proszę o podstawę prawną.  

Śmierć przedsiębiorcy i dalsza działalność firmy

Czy po śmierci przedsiębiorcy możliwa jest dalsza działalność firmy? Właścicielka zakładu jest bardzo chora i wkrótce umrze. Firmę chciałby przejąć jej mąż. Co powinien zrobić? Firma zajmuje się produkcją wędlin, zatrudnia pracowników; sprzedaż jest prowadzona za pomocą k
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »