Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajem mieszkania - prywatnie czy w ramach działalności gospodarczej?

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 08.10.2018

Posiadam działalność gospodarczą, jestem płatnikiem VAT i będę wynajmował mieszkanie, by później podnajmować pokoje. Na razie będzie to jedno mieszkanie, jednak z czasem będzie ich więcej. Czy wynajmować na firmę, czy jako osoba prywatna? Jak wrzucać w koszty podnajem? Jak wrzucać w koszty wydatki związane z mieszkaniem, np. pralka, łóżko, materac? Jak rozliczać sprzedaż VAT-ową? Czy mogę wrzucić media w koszty?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

1. Czy wynajmować na firmę czy jako osoba prywatna?


Podstawowa różnica pomiędzy podnajmem w ramach firmy czy w ramach majątku prywatnego dotyczy podatku dochodowego. Otóż podatnicy często decydują się na wynajmowanie jako osoby prywatne z uwagi na możliwość opodatkowania takiego wynajmu podatkiem ryczałtowanym. Forma ta jest o tyle korzystna, o ile zawiera niższą stawkę podatku 8,5% przychodu (a po przekroczeniu kwoty 100 000 zł – 12,5%). Z formy ryczałtowej nie mogą korzystać przedsiębiorcy. Oznacza to, że ryczałt mogą wybrać wyłącznie osoby wynajmujące nieruchomości ze swojego majątku prywatnego. Forma ta ma również swoje wady. Podatek jest płacony wyłącznie od kwoty otrzymanego przychodu. W rezultacie podatnik nie może w rozliczeniu podatku uwzględnić żadnych kosztów podatkowych.

 

W sytuacji zatem, gdy planuje Pan odliczać koszty, zdecydowanie lepszą opcją będzie opodatkowanie w ramach majątku firmowego.


2. Jak wrzucać w koszty podnajem?
3. Jak wrzucać w koszty wydatki związane z mieszkaniem?

5. Czy mogę wrzucić media w koszty?


W zakresie kosztów w przypadku wynajmowania nieruchomości podkreślić należy, że wszystkie powyższej wymienione wydatki mogą być kosztem uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej. Odnośnie natomiast daty ujęcia tych wydatków w kosztach należy wskazać, że przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu metody kasowej koszty te księguje się w dacie wystawienia dokumentu uzasadniającego koszt (wystawienie faktury, rachunku). Zatem koszty podnajmu w dacie otrzymania faktury za podnajem, koszty wyposażenia w dacie otrzymania rachunku czy faktury.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Wynajem mieszkania - prywatnie czy w ramach działalności gospodarczej?

 

Zaznaczę również, że koszty wszelkich mediów (telewizja kablowa, internet, energia elektryczna i inne) i usług komunalnych (np. wywóz śmieci), mogą być ujmowane jako koszt prowadzonej działalności, o ile to wynajmujący, zgodnie z umową, obowiązany jest do ich ponoszenia. Jeśli bowiem z umowy wynika, że najemca uiszcza dane opłaty za pośrednictwem wynajmującego bądź zwraca mu wydatki na ich pokrycie, to wpłaty najemcy nie będą stanowiły przychodów, a pokryte z nich wydatki – kosztów. Jeśli jednak umowa przewiduje, że opłaty zawarte są w wysokości czynszu, to wpłaty najemcy należy zaliczyć do przychodów, a wydatki na ich pokrycie – do kosztów podatkowych.

 

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że składniki wyposażenia lokalu o wartości przekraczającej 1500 zł powinny być kwalifikowane jako odrębne środki trwałe. Jeśli jednak ich wartość nie przekracza 3500 zł, wydatki na ich zakup mogą być zaliczone bezpośrednio w koszty bądź amortyzowane jako środki trwałe.

 

Jedyne, czego na pewno nie może Pan ujmować w kosztach, to odpisy amortyzacyjne od wartości lokalu, ponieważ nie stanowi on Pana własności, a jest jedynie wynajmowany.

 

4. Jak rozliczać sprzedaż VAT-ową?


W zakresie podatku VAT istotne jest, na jaki cel będzie wynajmowanie mieszkanie. Jeżeli bowiem wynajem mieszkania odbywa się na długookresowe cele mieszkaniowe, to takie usług są zwolnione od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt. 36 ustawy VAT. Wynajem na krótkie okresy (np. na doby czy na tydzień) co do zasady stanowi czynność opodatkowaną VAT według stawki 8%. Można jednak korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy VAT. Zgodnie z tym przepisem jeżeli w ciągu roku wartość obrotu nie przekroczy kwoty 200 000 zł, to dokonanej sprzedaży można nie opodatkowywać podatkiem VAT.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III minus I =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Koszty doprowadzenia gazu do mieszkań w prywatnej kamienicy

Jestem emerytką. Nowy właściciel kamienicy, w której mieszkam, zaplanował doprowadzić do mieszkań gaz. Zmusza najemców do zapłaty za doprowadzenie rur oraz do zakupu pieców. Nie stać mnie na to. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Sprzedaż lokalu użytkowego z najemcą

Miesiąc temu podpisałem umowę najmu na lokal użytkowy (jako osoba prawna), z dniem przekazania mi lokalu od 1 kwietnia 2011 r. Dziś (29 marca) właściciel lokalu poinformował mnie, iż lokal w ciągu 3 miesięcy sprzeda innemu właścicielowi i ten prawdopodobnie nie będzie chciał kont

Trzyletnie wypowiedzenie umowy najmu a powrót eksmitowanej lokatorki

W 2001 r. dałam lokatorce z kwaterunku 3-letnie wypowiedzenie. Umotywowałam je tym, że mieszkanie przeznaczę dla mojego syna. W 2005 r. odbyła się rozprawa, na której orzeczono eksmisję z prawem do lokalu socjalnego, do którego eksmitowano lokatorkę. Niedługo minie pół roku od czas
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »