Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajem mieszkania podczas pobytu w Anglii a Urząd Skarbowy

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 01.12.2017

Przed niespełna rokiem wynajęłam mieszkanie. Niestety nie złożyłam pisma, że będę wynajmować i teraz, w styczniu 2017 r., złożyłam tylko PIT-28. Kontaktował się ze mną urząd skarbowy, żebym złożyła PIT-36, ale ja nie mieszkam w Polsce tylko w Anglii. Mam im podać dochody z Anglii. Czy faktycznie mam zadeklarować, ile zarabiam w Anglii? I jak to teraz fiskus wyliczy? Ja za wynajem brałam tylko 300 zł.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wynajem mieszkania podczas pobytu w Anglii a Urząd Skarbowy

Fot. Fotolia

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się m.in. dochody (przychody) z: położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości;

 

Zasadę tę mogą modyfikować umowy międzynarodowe, niemniej jednak konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych nie odbiera Polsce prawa do opodatkowania dochodu (przychodu) z najmu położonej w Polsce nieruchomości. Zgodnie z art. 6 ust. 1 konwencji – dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii z majątku nieruchomego (włączając dochód z gospodarstwa rolnego lub leśnego) położonego w Polsce, może być opodatkowany w Polsce. W takiej sytuacji, z uwzględnieniem postanowień ustawodawstwa Zjednoczonego Królestwa (w zakresie zaliczania na poczet podatku Zjednoczonego Królestwa podatku podlegającego zapłaceniu na terytorium poza Zjednoczonym Królestwem) podatek polski będzie zaliczony na poczet podatku Zjednoczonego Królestwa obliczonego w stosunku do tych przychodów, dochodów lub należnych zysków, w stosunku do których podatek polski został obliczony.

 

W przypadku nieruchomości położonej na terenie Polski podatnik, osiągając przychód z jej najmu (nie musi być rezydentem, tj. osobą mającą miejsce zamieszkania w Polsce), ma możliwość wyboru źródła dla dochodu z najmu oraz sposobu jego opodatkowania. Odnośnie ryczałtu – jako możliwego wyboru – opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze – tak stanowi art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne [Dz.U.1998.144.930 ze zm.]. Można zatem przychód opodatkować ryczałtem zamiast opodatkowywać dochód podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Odnośnie niezgłoszenia to co do zasady oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy należało złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpił pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnęła Pani w grudniu roku podatkowego. Bez tego nie może Pani opodatkować ryczałtem przychodu, więc nie może się Pani rozliczyć na PIT-28. Musi Pani zatem rozliczyć się na zasadach ogólnych, według skali podatkowej na PIT-36, jeśli nie ma Pani miejsca zamieszkania w Polsce i w Polsce osiąga tylko przychód z najmu, to wykazuje Pani tylko przychody z najmu w PIT-36.

 

Uzyskiwany w Anglii dochód musiałaby Pani wykazać, gdyby w Polsce miała Pani nieograniczony obowiązek podatkowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 - 1 =

»Podobne materiały

Miejsce opodatkowania dochodu marynarza

Jestem marynarzem, moim pracodawcą jest firma z Singapuru, ale wynagrodzenie wpływa na moje konto z Hongkongu. Mam umowę o pracę. W Polsce nie osiągam żadnych dochodu. Czy mając dochody tylko z pracy jako marynarz mam obowiązek zgłoszenia tego do urzędu skarbowego? Jak będzie wyglądała sytuacja, kie

 

Praca w Hongkongu a podatki w Polsce

Od przyszłego miesiąca zaczynam pracę w Chinach, będę zatrudniony w Hongkongu. Do Polski będę przyjeżdżał tylko na dwutygodniowy urlop, więc będę poza krajem zdecydowanie więcej niż 180 dni w roku. Czy będę musiał płacić w Polsce jakieś podatki?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »