.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wynajem mieszkania na rok w miejscowości turystycznej - jak się zabezpieczyć?

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 04.10.2021 • Zaktualizowane: 04.10.2021

Mam pytanie odnośnie umowy wynajmu mieszkania. Jestem właścicielką mieszkania i chciałabym je wynająć na czas określony (1 rok). Mieszkanie znajduje się w turystycznej miejscowości. Potencjalni najemcy, którzy są z różnych krańców Polski, twierdzą, że chcą wynająć na 1 rok (bo wiedzą, że na czas wakacji mieszkania nie znajdą). Mam przypuszczenia, że będzie to wynajem tylko na sezon letni, mimo umowy na 1 rok. W jaki sposób mogłabym zabezpieczyć się, żeby to był faktycznie wynajem na 1 rok? Czy jest jakaś możliwość zaznaczenia w umowie, że najemca oświadcza, że nie jest to wynajem tylko na sezon letni?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wynajem mieszkania na rok w miejscowości turystycznej - jak się zabezpieczyć?

Ma Pani kilka prawnych możliwości, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym przedterminowym rozwiązaniem umowy najmu przez najemców. Są to swego rodzaju „odstraszacze”.

Umowa terminowa na 1 rok

Po pierwsze może Pani zawrzeć umowę najmu lokalu mieszkalnego. Wówczas zastosowanie znajdzie ustawa o ochronie praw lokatorów. Ten zaś wskazuje w art. 11 przypadki upoważniające wynajmującego (Panią) do rozwiązania umowy przed terminem jej zakończenia. Nie daje zaś takich praw najemcom, więc proszę ich nie wprowadzać. To zaś powoduje, że ci w myśl art. 673 § 3 nie będą mogli rozwiązać umowy najmu przed terminem jej zakończenia, skoro takich praw nie wprowadzi Pani do umowy (art. 673 § 3 Kodeksu cywilnego: „jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie”).

 

Jedyna sytuacja uprawniająca najemców do rozwiązania umowy przed terminem, to wskazana w art. 682 Kodeksu cywilnego: „jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach”. Tej podstawy nie może Pani wyłączyć umową.

Zatrzymanie kaucji

Kolejna kwestia, o jaką może Pani zadbać w umowie, to zobowiązanie najemców do wniesienia kaucji, przy wskazaniu, że w przypadku nieuprawnionego rozwiązania przez najemców umowy najmu przed zakończeniem okresu najmu wskazanego w umowie ulega ona zatrzymaniu przez Panią, co nie wyłącza Pani prawa do dochodzenia czynszu najmu za okres, jaki pozostał do zakończenia umowy najmu.

Kara umowna

Może Pani także wskazać, że w przypadku nieuprawnionego rozwiązania przez najemców umowy najmu przed zakończeniem okresu najmu wskazanego w umowie ma Pani prawo domagać się od nich zapłaty kary umownej w wysokości dwukrotności stawki czynszu, co nie wyłącza Pani prawa do zatrzymania kaucji i dochodzenia czynszu najmu za okres, jaki pozostał do zakończenia umowy najmu, jeśli kara umowna i kaucja nie pokryły w całości tej kwoty.

Wskazanie nowych najemców

Inna opcja to wskazanie w umowie, że rozwiązanie umowy przez najemców przed upływem okresu jej obowiązywania wskazanego w umowie jest możliwe, ale wyłącznie gdy na swe miejsce zapewnią inną osobę/osoby zaakceptowane uprzednio przez Panią w formie pisemnej, po podpisaniu aneksu do umowy zmieniającego tylko strony a pozostałe warunki pozostaną bez zmian. Do czasu podpisania takiego aneksu to dotychczasowi najemcy są odpowiedzialności względem Pani za czynsz i inne opłaty wskazane w umowie.

 

Takie zapisy na pewno odstraszą najemców ze złymi intencjami, będą mieli zbyt wiele do stracenia. Dadzą zaś większe perspektywy, że jednak osoba, która podpisuje umowę z takimi zabezpieczeniami na rzec wynajmującego, nie ma złych intencji i nie zamierza umowy rozwiązywać po okresie letnim.

 

Oczywiście jeśli najemcy rozwiążą umowę i nie będą płacić czynszu, kar (co najwyżej zostanie Pani z kaucją), to przynajmniej ma Pani podstawy prawne w umowie, by domagać się zapłaty za okres do końca rwania umowy przed sądem. Proszę więc zadbać, aby w umowie były numery PESEL i adresy zamieszkania wszystkich najemców (w razie konieczności wnoszenia pozwu o zapłatę).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem + 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl