.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajem mieszkania na Cyprze a podatek

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 21.06.2017

Moja mama przepisała na mnie mieszkanie na Cyprze. Nigdy wcześniej nie dostałam od rodziców darowizny. Chciałabym to mieszkanie wynajmować i pieniądze z tego najmu przychodziłyby na moje polskie konto lub zostawały na koncie cypryjskim. Czy darowiznę powinnam zgłosić w Polsce? Czy płacę podatek od darowizny w Polsce (wiem, że na Cyprze nie muszę takowego płacić)? Czy powinnam płacić podatek w przypadku, gdy pieniądze za wynajem wpływają na konto cypryjskie? Czy powinnam płacić podatek w przypadku, gdy pieniądze za wynajem wpływają na konto polskie? Co gdy najpierw dostaję je na konto cypryjskie, a potem prześlę je sobie na konto polskie? Jak powinnam zgłosić taki fakt w Polsce?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprawy podatkowe niekiedy naprawdę sprawiają duże trudności, zwłaszcza jeśli chodzi o podatki, które są związane z zagranicą i nie zawsze wiadomo, które prawo stosować i gdzie płacić podatki. Nie znam prawa, jakie jest na Cyprze, dlatego niniejsza odpowiedź zostanie udzielona w oparciu o prawo polskie oraz umowę międzynarodową.

 

Najpierw należy rozstrzygnąć, gdzie miałby powstać obowiązek zapłaty podatku od darowizny. W Polsce kwestie te regulowane są w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Co prawda z wieloma państwami łączy Polskę umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, jednakże akurat nie reguluje ona tych kwestii dotyczących darowizn, w związku z tym konieczne jest sięgnięcie do tej właśnie ustawy. Rozwiązanie kwestii miejsca opodatkowania można znaleźć już w art. 2 ustawy. Zgodnie z nim nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeśli w chwili zawarcia umowy darowizny obdarowany był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Co prawda nie pisała Pani o tym, ale skoro Pani zadaje pytania na polskim portalu, to pewnie ma Pani obywatelstwo polskie (proszę mnie wyprowadzić z błędu, jeśli się mylę). Jeśli tak, wówczas powinna Pani kwestie podatku od tej darowizny przeprowadzać w Polsce.

 

Na szczęście na podstawie art. 4 a ww. ustawy w Pani sytuacji istnieje możliwość zwolnienia od podatku darowizny. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, ojczyma czy macochę. Warunkiem jest zgłoszenie nabycia w urzędzie skarbowym w terminie 6 miesięcy od zawarcia umowy. Aby to uczynić, należy wypełnić formularz SD-Z2 i jeśli zachowany zostanie termin, nie trzeba wówczas płacić podatku.

 

Natomiast co do problematyki związanych z przychodami z najmu, tutaj już należy odwołać się do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zwartej z Cyprem w dniu 4 czerwca 1992 r. W praktycznie wszystkich tego rodzaju umowach znajduje się zapis, iż dochody z nieruchomości typu najem, dzierżawa itp. Mogą być opodatkowane w kraju położenia nieruchomości. Może być również opodatkowany w państwie zamieszkania podatnika. Jeśli Pani mieszka w Polsce, może Pani to rozliczać w Polsce, jednakże równie dobrze może to Pani rozliczać na Cyprze. Jeśli Pani mieszka na Cyprze, tym bardziej nie ma problemu i może Pani rozliczać to na Cyprze. Równie dobrze jeśli mieszka Pani w Polsce może Pani rozliczać to z wszystkimi dochodami. W art. 6 umowy przewidziano taką możliwość, a nie wymóg.

 

Sam fakt dokonania przelewu nie podlega opodatkowaniu, jednakże podatek jest związany z określoną czynnością – czy to darowizna, pożyczka, sprzedaż itp. Zasadniczo można przelewać z zagranicy pieniądze na polskie konto i to samo w sobie nie rodzi obowiązku podatkowego, choć istnieje możliwość, że urząd skarbowy zainteresuje się, skąd pochodzą te pieniądze i czy został zapłacony od danej czynności podatek i wówczas należy być przygotowanym na udowodnienie legalności posiadania tych pieniędzy.

 

Jeśli pieniądze pozostaną na cypryjskim koncie, wówczas tak naprawdę urząd skarbowy nie będzie miał o nich informacji i się również nimi nie zainteresuje. Natomiast sam fakt przelania pieniędzy na polskie konto co prawda nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego, jednakże sprawia, że jeśli to będą duże kwoty, urząd skarbowy może zażądać wyjaśnienia i udowodnienia legalności pochodzenia pieniędzy oraz odprowadzenia od nich podatku.

 

Jeśli Pani mieszka w Polsce i zasadniczo rozlicza się w Polsce, może Pani rozliczać dochody z tego najmu razem ze swoimi dochodami w kraju i wówczas po prostu należy doliczyć ten dochód do swoich pozostałych dochodów na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i rozliczyć je na formularzu PIT-36 jako odrębne źródło przychodów. Wybór w tej kwestii należy do Pani, przy czym jeśli mieszka Pani w Polsce, prawdopodobnie lepiej byłoby to rozliczać w Polsce. Byłoby to prawdopodobnie prostsze, zwłaszcza jeśli obawia się Pani nadmiernego zainteresowania urzędu skarbowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »