Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajem mieszkania firmie a rozliczenie z urzędem skarbowym

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 31.01.2019

Sprawa dotyczy wynajmu mieszkania firmie i rozliczenia się z urzędem skarbowym. Chcę wynająć mieszkanie pewnej firmie. To ja będę płacić rachunki za media: prąd, wodę, gaz, ogrzewanie. Jakie sformułowania powinny się znaleźć w umowie najmu i jakie dane na wystawianej najemcy fakturze, abym rozliczając się z urzędem skarbowym w formie ryczałtu 8,5%, płacił podatek tylko od mojego zysku, a nie od całej kwoty faktury?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Wynajem mieszkania firmie a rozliczenie z urzędem skarbowym

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jak wiadomo, cechą opodatkowania zryczałtowanego – bez względu na stawkę ryczałtu – jest to, że nie potrąca się kosztów uzyskania przychodów. W ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Zasadniczo opodatkowuje się przychód z najmu, zawsze bez odliczania kosztów uzyskania przychodu i odpisów amortyzacyjnych, stałą i niezmienną stawką ryczałtu w wysokości 8,5%.

 

Optymalizacja opodatkowania w tej formie polega niemal wyłącznie na kształtowaniu tego, co jest przychodem. Przeważa w doktrynie stanowisko, co już w naszym portalu było wskazywane, iż można z przychodu umownie wyłączyć opłaty eksploatacyjne, i dodać do umowy zapisy, które wyraźnie obciążają najemcę tak zwanymi mediami czy innymi opłatami. Przy odpowiednich zapisach kwoty „zwracane” Panu za dokonane opłaty nie będą stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

 

Stanowisko to opiera się na brzmieniu art. 6 ust. 1a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i przepisach kodeksu cywilnego dotyczących najmu. Podobnie czytamy także w piśmie z dnia 20 sierpnia 2014 r. [Izba Skarbowa w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-642/14/AK] gdzie organ zauważa:

 

„W zakresie uiszczania opłat dodatkowych związanych z eksploatacją przedmiotu najmu Wnioskodawca pełni jedynie rolę pośrednika pomiędzy najemcą a administratorem budynku. W związku z tym opłaty te nie będą stanowić dla Wnioskodawcy przysporzenia majątkowego, a tym samym nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Opodatkowaniu podlega jedynie ustalona w umowie najmu kwota czynszu, jako wynagrodzenia otrzymanego przez Wnioskodawcę za oddanie przedmiotu najmu w używanie.”

 

W doktrynie słusznie wskazuje się, że: „Opodatkowanym ryczałtem przychodem z najmu jest wyłącznie czynsz, przekazywanych przez najemcę opłat eksploatacyjnych nie zalicza się do przychodów. Opłaty te jednak muszą odpowiadać związanym z danym lokalem wydatkom wynajmującego, nie mogą mieć charakteru ryczałtowego, a jeśli w taki sposób są naliczane, to powinny być traktowane jako zaliczki i rozliczane do faktycznie poniesionej wysokości kosztów eksploatacji. Pozostałą część nadwyżkę opłat ryczałtowych należy potraktować bądź jako nadpłatę i zwrócić najemcy, bądź jako element czynszu i ją opodatkować” [LEX/el, QA 511385K. Klimek].

 

W umowie najmu wskazuje się zazwyczaj, że do ponoszenia tej czy innej, konkretnie wymienionej, opłaty zobowiązany jest najemca. Na ogół w umowie najmu dodawany jest mniej więcej taki zapis:

 

„Najemca zobowiązany jest do ponoszenia opłat związanych z przedmiotem najmu, w szczególności:

1. ….........................................................

2. ........................................................itd.”

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - 2 =

»Podobne materiały

Kara umowna za nieterminowe wykonanie robót a podatek

Czy kara umowna za nieterminowe wykonanie robót naliczona przez spółkę z o.o. wykonawcy robót inwestycyjnych, a następnie potrącona z zobowiązania wobec tego wykonawcy robót (czyli „skompensowana”): a. podlega zawsze opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, pod dat

Progi podatkowe

Czy mogę wybrać sposób opodatkowania, jak to robią przedsiębiorcy? Pracuję na podstawie umowy o pracę, jestem jedynym żywicielem rodziny, mam dzieci. Moje wynagrodzenie spowodowało wejście w drugi próg podatkowy (32%). Uważam, że system progów podatkowych jest niesprawiedliwy. Czy mog

Zlecenie na podstawie umowy o dzieło z licencjonowaniem

Dla pewnej firmy mam wykonać zlecenie na podstawie umowy o dzieło z licencjonowaniem. Otrzymam za to wynagrodzenie w wysokości 15 tys. zł. Jak powinienem później rozliczyć się z tej umowy? Czy będę mógł skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu? Jak podzielić ten dochód pomiędzy
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »