Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynagrodzenie za okres wypowiedzenia po urlopie wychowawczym

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 07.01.2015

Po urlopie wychowawczym rozwiązuję z pracodawcą umowę za porozumieniem stron. Pracodawca wypłaci mi 3-krotną pensję na okres wypowiedzenia. Jaka będzie naliczona stawka zaliczki na podatek – 18% czy 32%? Moja pensja brutto to ok. 5200 zł.

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przy porozumieniu stron strony ustalają, w jakim terminie rozwiązują stosunek pracy. Okresy wypowiedzenia nie obowiązują, bo, jak sama nazwa wskazuje, mają zastosowanie przy rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem. Zatem należne wynagrodzenie otrzyma Pani tylko do dnia rozwiązania umowy o pracę. Powyższe wynika z tego, że umowa o pracę rozwiązana w drodze czynności prawnej dwustronnej nie jest związana żadnym okresem wypowiedzenia. Rozwiązuje się ona w terminie uzgodnionym przez strony stosunku pracy. Pominięte są więc tutaj ustalone okresy wypowiedzenia.

 

Niemniej jednak doszła Pani do porozumienia z pracodawcą, iż mimo rozwiązania umowy o pracę na zasadzie porozumienia stron otrzyma Pani dodatkowe wynagrodzenie, premię za okres, jaki otrzymałaby Pani, gdyby doszło do wypowiedzenia umowy (czyli w Pani przypadku za 3 miesiące).

 

Są to nadal kwoty otrzymane od pracodawcy, w związku z tym podlegają one składce ZUS, które pracodawca jako płatnik musi odprowadzić, oraz zaliczce na podatek dochodów.

 

W okresie urlopu wychowawczego pracodawca odprowadzał za Panią składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Podstawę jej wymiaru stanowiła kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających ten urlop. Niemniej jedynymi kwotami stanowiącymi Pani dochód, jakie Pani otrzymywała w okresie urlopu wychowawczego, były ewentualnie zasiłek rodzinny oraz dodatek wychowawczy w wysokości 400 zł.

 

W 2012 r. skala podatkowa wynosi 85 528 zł, 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr.

 

A zatem, aby wejść w próg 32%, musiałaby Pani do momentu rozwiązania umowy o pracę uzyskać kwotę 85 528. Jeżeli zatem nie uzyskiwała Pani żadnych dochodów z pracy zarobkowej, to otrzymane kwoty po odciągnięciu składek na ZUS opodatkowane będą w skali 18%.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek od przyznanego wynagrodzenia za wypowiedzenie z pracy

Zakład pracy wypłacił mi trzymiesięczne wynagrodzenie za wypowiedzenie z pracy. Sąd zasądził kwotę 3800 zł. Pracodawca przelał mi 2667 zł. Proszę o poradę, czy dobrze wyliczono podatek z przyznanego wynagrodzenia? Dodam, że pracuję w zakładzie pracy chronionej, mam umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Skrócenie okresu wypowiedzenia

Złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony 21 października 2013 r. Obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia. Pracodawca podpisał dokument z dopiskiem o treści: „W uzasadnionym wypadku okres wypowiedzenia może zostać skrócony na wniosek pracownika bez roszczeń żadnej ze stron”. Chcę skrócić okres wypowiedzenia. Czy podpisanie przez pracodawcę takiego dokumentu umożliwia mi to? Jeśli nie, to co należy zrobić?

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i odprawa dla pracownika

Czy pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony, który chce rozwiązać umowę z pracodawcą na mocy porozumienia stron lub z zachowaniem obowiązującego go okresu wypowiedzenia, należy się odprawa?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »