.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynagrodzenie za czas przestoju

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 10.02.2014

Pracuję w szkole jako kierowca busa. Pracę rozpoczynam o godzinie 6.00 i jeżdżę do godziny 9.00. Do 10.00 jestem na terenie szkoły, a potem mam dwie godziny przerwy (na czas tej przerwy mogę wrócić do domu). Po wspomnianej przerwie znowu pracuję. Swoją pracę kończę o 16.00. W umowie wymiar czasu pracy jest określony jako cały etat, a w informacjach o dodatkowych warunkach zatrudnienia jest napisane:

  1. Dobowy wymiar czasu pracy wynosi 8 godzin.
  2. Tygodniowa norma czasu pracy wynosi 40 godzin.
  3. Układ zbiorowy nie dotyczy.

Czy powinienem otrzymywać wynagrodzenie za czas przestoju bądź inne świadczenie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pana pytanie, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 139 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system przerywanego czasu pracy według z góry ustalonego rozkładu przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. Przerwy nie wlicza się do czasu pracy, jednakże za czas tej przerwy pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju.

 

System przerywanego czasu pracy wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa – w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy.

 

W przypadku przerywanego czasu pracy, podobnie jak w niektórych innych systemach czasu pracy, zostały wskazane dwie szerokie przesłanki jego stosowania. Jest to rodzaj pracy lub jej organizacja. W zasadzie to pracodawca decyduje, czy potrzebuje zastosować ten system czasu pracy. Założeniem konstrukcji przerywanego czasu pracy jest brak potrzeby pozostawania pracownika w dyspozycji w sposób nieprzerwany w ciągu doby pracowniczej. Przerywany czas pracy faktycznie wydłuża ograniczenie czasu pozostającego do dyspozycji pracownika, chociaż formalnie przerwa może być wykorzystana przez pracownika w dowolny sposób. Nierzadko ograniczenie wynika chociażby z umiejscowienia zakładu pracy czy miejsca zamieszkania pracownika. Przerwa nie jest wliczana do czasu pracy. Na gruncie prawa pracy formułuje się zasadę nieprzerwanego dobowego rozkładu czasu pracy, z którą przerywany czas pracy jest oczywiście sprzeczny. Można powiedzieć, że stanowi dość niemile widziany wyłom od tej zasady.

 

Mając na uwadze uciążliwości dla pracownika związane z ograniczeniem jego swobody w ramach pracy w systemie przerywanego czasu pracy, ustawodawca zdecydował się na daleko idącą reglamentację tego sposobu ułożenia godzin pracy. Jego elementami są:

 

  • możliwość wprowadzenia tylko jednej przerwy, której długość nie przekracza pięciu godzin,
  • konieczność opłacania godzin obejmujących przerwę pomiędzy okresami wykonywania pracy.

 

Wysokość wynagrodzenia za okres przerwy jest nieco niższa niż za okres „zwykłego” czasu pracy i wynosi 50% wynagrodzenia za czas przestoju.

 

Podsumowując powyższe rozważania, należy uznać, że pracuje Pan w przerywanym systemie czasu pracy, a więc za godziny będące przerwą przysługuje Panu wynagrodzenie w wysokości 50% wynagrodzenia za czas przestoju. Jeśli pracodawca go Panu nie wypłaca, wówczas może Pan wnieść do sądu pozew (w dowolnym terminie) o wypłatę tej części wynagrodzenia. Proszę jednak pamiętać, że co do zasady roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się po upływie 3 lat od dnia, w którym stały się wymagalne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »