Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynagrodzenie dyrektora spółki cypryjskiej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 23.02.2012

Jestem polskim rezydentem podatkowym, dyrektorem spółek na Cyprze. Otrzymam z nich spore wynagrodzenie (jako jedyny dochód w roku). Czy urząd skarbowy będzie chciał opodatkować te kwoty, skoro otrzymam je z dwóch różnych spółek? Czy nadal muszę składać PIT do urzędu skarbowego? Co w przypadku, gdy dostałem odsetki z pieniędzy na koncie zagranicznym? Czy będzie mi potrzebna indywidualna interpretacja podatkowa?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z ciągle obowiązującym art. 16 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r. wynagrodzenia dyrektorów i inne podobne należności, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej spółki mającej siedzibę w Republice Cypru, mogą być opodatkowane w Republice Cypru.

 

Art. 24 umowy w ust. 1 pkt 1 stanowi, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany na Cyprze, to Polska będzie (z zastrzeżeniem postanowień litery b) tego artykułu – tu bez znaczenia) zwalniać taki dochód lub majątek od opodatkowania,

 

Nie ma zatem znaczenia, w ilu spółkach dana osoba jest dyrektorem, wynagrodzenie z tego tytułu z każdej z nich korzysta z wyżej wymienionego przywileju – tj. Polska zwalnia je z opodatkowania.

 

Analogicznie wskazują organy podatkowe, m.in. w piśmie z dnia 16.11.2010 r., Izba Skarbowa w Warszawie, sygn. akt IPPB2/415-795/10-5/MS1 czytamy, że „(…) dochód uzyskany przez podatnika z tytułu pełnienia funkcji dyrektora w spółce na Cyprze jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, przy czym jeżeli podatnik uzyskałby w danym roku podatkowym inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce, dochód uzyskany na Cyprze powinien zostać uwzględniony dla potrzeb obliczenia stopy procentowej podatku od pozostałego dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Podatek określa się wówczas, stosownie do art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w następujący sposób:

 

  1. do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1,
  2. ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
  3. ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

 

Reasumując, należy stwierdzić, iż uzyskiwane dochody z tytułu pełnienia funkcji dyrektora spółki cypryjskiej podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 16 Umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, tj. na Cyprze i w Polsce.

 

Jednocześnie w Polsce należy uniknąć podwójnego opodatkowania, stosując określoną w art. 24 ust. 1 lit. a) umowy w zw. z art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tzw. metodę wyłączenia z progresją”.

 

Aktualne pozostaje stanowisko przedstawione m.in. w piśmie z dnia 26.10.2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie (sygn. akt IPPB1/415-745/09-6/MT), że „jeżeli Wnioskodawca osiągnie w Polsce dochody opodatkowane według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wówczas będzie zobowiązany do wykazania dochodów z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu w spółce cypryjskiej w rocznym zeznaniu podatkowym. Wówczas do zeznania podatkowego Wnioskodawca jest zobligowany dołączyć informację PIT/ZG o uzyskanych dochodach w danym roku podatkowym w danym państwie. W przypadku, gdy Wnioskodawca nie będzie osiągał żadnych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce, a jednocześnie będzie osiągał dochód podlegający opodatkowaniu wyłącznie w innym kraju, nie będzie w ogóle zobowiązany do złożenia zeznania rocznego wraz z załącznikiem PIT/ZG”.

 

Co do odsetek, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą. Od uzyskanych dochodów z m.in. odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Skoro ma Pan w Polsce miejsce zamieszkania i nieograniczony obowiązek podatkowy, musi Pan pamiętać, iż opodatkowaniu w Polsce podlegają wszystkie dochody, także te uzyskane poza granicami Polski. W przypadku omówionego powyżej wynagrodzenia dyrektora mamy do czynienia ze zwolnieniem. W przypadku odsetek niekoniecznie – znaczenie ma, w jakim kraju i z jakiego tytułu odsetki powstają; umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w sposób zróżnicowany reguluję tematykę odsetek. Winien Pan zatem odsetki opodatkować w Polsce z uwzględnieniem zapisów właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Omówienie tego problemu przekracza jednak zakres zadanego przez Pana pytania.

 

Indywidualna interpretacja oczywiście nie jest przez prawo wymagana, ale w przypadkach problematycznych pozwala na zminimalizowanie ryzyka konfliktu z organami podatkowymi.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Założenie spółki LLC w USA

Jestem obywatelem polskim i obecnie nie prowadzę działalności gospodarczej. Mam jednak pomysł na działalność gospodarczą, z tym że miałaby ona sens, gdyby spółka miała siedzibę w USA. Myślę, że najlepszym pomysłem będzie założenie spółki LLC w stanie Delaware. LLC nie podlega obowiązkowi podatkowemu w USA, jeżeli nie prowadzi działalności w USA, a jej dochód jest jednoznaczny z dochodem właściciela. Z tego, co się dowiedziałem, prowadzenie takiej spółki legalnie, aby być w porządku wobec urzędu skarbowego w Polsce, wymaga płacenia podatków w Polsce. Jak rozlicza się podatki od dochodu takiej spółki? W jakich odstępach? Z użyciem jakich formularzy?

Firma w Niemczech a miejsce opodatkowania

Otwarłem jednoosobową firmę w Niemczech, gdzie jestem zameldowany i mieszkam na stałe. Do Polski przyjeżdżam raz lub dwa razy w roku (na święta). Czy będę musiał w Polsce płacić podatki (teraz lub gdy zacznę pracować na umowę o pracę)?

Miejsce opodatkowania dochodu marynarza

Jestem marynarzem, moim pracodawcą jest firma z Singapuru, ale wynagrodzenie wpływa na moje konto z Hongkongu. Mam umowę o pracę. W Polsce nie osiągam żadnych dochodu. Czy mając dochody tylko z pracy jako marynarz mam obowiązek zgłoszenia tego do urzędu skarbowego? Jak będzie wyglądała sytuacja, kiedy jako osoba fizyczna założę wraz z drugą osobą fizyczną spółkę cywilną i wybierzemy podatek 19%? Czy dochody z zagranicy łączą się z dochodem w Polsce – w tym wypadku z dochodem polskiej spółki? I ostatnie pytanie: czy sprzedaż rzeczy (np. samochodu) na aukcji internetowej będzie traktowane jako uzyskanie dochodu w Polsce?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »