Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynagrodzenie okresowe dla opiekuna prawnego

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 14.07.2019

Od 2 lat jestem opiekunem prawnym całkowicie ubezwłasnowolnionego, który jest moim partnerem życiowym od 30 lat. Od 17 lat cierpi z powodu choroby Parkinsona, od 2014 r. jest osobą leżącą. Sprawowanie bezpośredniej i stałej opieki nad obłożnie chorym człowiekiem pochłania mnóstwo mojego czasu, praktycznie jest to opieka całodobowa. Ubezwłasnowolniony wygrał sprawę w sądzie o zmianę roszczeń z umowy dożywocia ze swoim synem i z tego tytułu syn ma zapłacić znaczną sumę pieniędzy. Chcę wystąpić do sądu o przyznanie wynagrodzenia okresowego dla opiekuna prawnego ze środków publicznych. Wynagrodzenie okresowe będzie wypłacone od dnia złożenia wniosku. Czy będę mogła w dniu ustania opieki lub zwolnienia od niej złożyć ponownie wniosek o zaległe wynagrodzenie od dnia ubezwłasnowolnienia ze środków podopiecznego lub ze środków publicznych? Bo może się zdarzyć, że syn nie zapłaci pieniędzy przyznanych przez sąd.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wynagrodzenie okresowe dla opiekuna prawnego

Fot. Fotolia

W momencie, kiedy wystąpi Pani aktualnie na drogę sądową o przyznanie wynagrodzenia, musi Pani zakreślić ramy czasowe swego roszczenia. Nie mogą one być jednak określone wcześniej niż 3 lata wstecz z racji terminów przedawnienia.

 

Sąd wyda orzeczenie w oparciu o przedłożony przez Panią materiał dowodowy. Na pewno pod uwagę sąd weźmie sytuacje podopiecznego w zakresie jego majątku i sytuacji dochodowej, określając wysokość Pani wynagrodzenia.

 

Jeż li więc syn ma zasądzoną na rzecz ojca spłatę z tytułu zniesienia dożywocia, to w razie braku zapłaty tych należności – Pani jako przedstawiciel ustawowy partnera (opiekun prawny) powinna wystąpić na do komornika w imieniu partnera o egzekucję tychże należności. W taki oto sposób powinny one być zrealizowane, a nie przez ponowne występowanie o wynagrodzenie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II - 7 =

»Podobne materiały

Uprawnienia do podejmowania decyzji za chorego syna

Nasz syn ma 37 lat, jest ciężko upośledzony, całkowicie niesamodzielny, wiele razy był operowany. Czeka go kolejny zabieg w narkozie i zapytano nas, czy mamy prawo do podejmowania takiej decyzji (o leczeniu) za syna. Jak uzyskać takie pełnomocnictwo bez ubezwłasnowolniania syna?

 

Zapewnienie opieki matce

Moja matka jest osobą starszą i poważnie chorą. Wymaga całodobowej opieki, której jednak nie mogę zapewnić jej osobiście. Jakiś czas temu zdecydowałyśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzka mamy do prywatnego domu opieki, ale po krótkim czasie mama zaczęła domagać się powrotu do domu. Ni

 

Osoba samotna w śpiączce – co robić?

Moja ciotka (siostra mojej mamy), osoba samotna, od kilku dni leży w szpitalu w śpiączce, w bardzo ciężkim stanie. Opiekowałem się nią od dłuższego czasu, reszta rodziny (łącznie z moją mamą) uważa więc, że to wyłącznie ja jestem za nią odpowiedzialny. Tymczasem ja boję się, co się stanie, kied

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »