.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynagrodzenie a stan nieczynny nauczyciela

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 29.06.2018

Moje pytanie dotyczy stanu nieczynnego. Nauczyciel dyplomowany dostał w poprzednich latach ograniczenie etatu i zgodził się na to. Przez kilka lat pracował na niepełnym etacie. W roku szkolnym 2016/2017 otrzymał wypowiedzenie umowy na podstawie mianowania (dodam, że w roku szkolnym 2015/2016 pracował na niepełnym etacie). Czy stawka wynagrodzenia stanu nieczynnego powinna być naliczana z pełnego etatu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Stawka powinna być wyliczana z pełnego etatu. Wynika to z faktu, że ograniczenie etatu dotyczy tylko jednego określonego roku szkolnego, a stan nieczynny rozpoczyna się w roku kolejnym, w którym nauczyciel zamiast ograniczenia etatu czy zwolnienia wybrał stan nieczynny. Należy go więc traktować tak, jakby przechodził w stan nieczynny z pełnego etatu.

 

Zgodnie z art. 20 ustawy Karta Nauczyciela w przypadku częściowej likwidacji szkoły lub zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania, niepozwalających na dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, dyrektor szkoły rozwiązuje z nim stosunek pracy. Nauczyciel może złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny. W takim wypadku wypowiedzenie staje się bezskuteczne, a po upływie 6 miesięcy stanu nieczynnego stosunek pracy wygasa.

 

Podstawą ustalenia wynagrodzenia za stan nieczynny jest wynagrodzenie zasadnicze ustalone odpowiednio do posiadanego przez nauczyciela stopnia awansu zawodowego i posiadanych kwalifikacji oraz z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed ograniczeniem zatrudnienia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV plus 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »