.
Mamy 12 156 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynagrodzenia za pracę w soboty

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 31.08.2019

Jestem lekarzem zatrudnionym na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności na stałe. Umowa z NFZ-etem, którą realizuje zatrudniająca mnie przychodnia, wymaga również pracy w soboty (6 godzin). Pracodawca zaproponował mi realizację pracy w soboty w zamian za inny dzień wolny w tygodniu. Pracujące ze mną dwie inne osoby są zatrudnione na podstawie umów cywilno prawnych ze stawką godzinową/ Za soboty otrzymują wynagrodzenie oraz także dzień wolny w tygodniu. Czy mogę domagać się również wynagrodzenia za pracę w soboty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wynagrodzenia za pracę w soboty

Fot. Fotolia

Za pracę w sobotę, która jest dniem wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, przysługuje pracownikowi cały dzień wolny, niezależnie od liczby przepracowanych godzin nadliczbowych. Jeśli jednak praca w dni wolne przekracza 8 godzin, to dodatkowo – oprócz dnia wolnego – pracodawca musi zrekompensować nadgodziny. Ta dodatkowa rekompensata może mieć formę pieniężną (wynagrodzenie wraz z dodatkiem) lub formę czasu wolnego (na wniosek pracownika w proporcji 1:1, a bez wniosku 1:1,5).

 

Zgodnie z art. 129 ustawy Kodeks pracy czas pracy pracownika zgodnie z Kodeksem pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Za pracę w dniu wolnym od pracy z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy pracodawca ma obowiązek udzielić innego dnia wolnego.

 

Podsumowując – jeśli będzie Pan pracował w soboty i w 4 inne dni tygodnia (i sobota będzie dniem normalnej pracy w 5-dniowym tygodniu), w ogóle nie będzie Pan miał prawa do dnia wolnego za ten dzień. Jeśli pracuje Pan od poniedziałku do piątku plus w sobotę, za sobotę otrzyma Pan dzień wolny od pracy (ale praca w soboty musi być wyjątkowa, a nie każdego tygodnia). Jeśli pracując od poniedziałku do piątku plus w sobotę, nie przekroczy Pan norm czasu pracy (dla pełnego etatu 40 godzin, dla Pana jako niepełnosprawnego 35 godzin), to za sobotę otrzymuje Pan jedynie dzień wolny.

 

Jeśli jednak pracując od poniedziałku do piątku plus soboty przekroczy Pan 35 godzin tygodniowo, za godziny ponad ten wymiar otrzyma Pan dodatkowe wynagrodzenie (lub także wolne, ale w przeliczeniu 1,5 godziny za godzinę pracy).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton