Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wymóg wyznania katolickiego dla kandydatów na organistów i kościelnych

Autor: Paulina Wysocka • Opublikowane: 07.10.2010

Artykuł objaśnia przepisy prawa, które uzasadniają zatrudnianie na stanowisku organisty i kościelnego jedynie osób będących katolikami.

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W parafiach Kościoła katolickiego istnieje praktyka zatrudniania na stanowiskach organistów i kościelnych osób świeckich. Zdarza się oczywiście, że role te pełnią np. zakonnicy czy siostry zakonne, jest to jednak zjawisko występujące rzadko. Wymogi niezbędne do objęcia stanowiska kościelnego i organisty określają uchwały synodów diecezjalnych, regulaminy organistów i kościelnych oraz różnego rodzaju instrukcje i dokumenty wydawane przez poszczególnych biskupów diecezjalnych.

Obok obowiązku znajomości przepisów liturgicznych czy też powinności przedstawienia określonych dokumentów, podstawowym wymogiem kandydatów na wspomniane stanowiska jest różnie ujmowany wymóg wyznania katolickiego. Przepisy wspominają m.in. o obowiązku prowadzenia przykładnego życia chrześcijańskiego, życia zgodnego z zasadami wiary katolickiej lub też wprost wymagają, aby kandydat na pracownika kościelnego był praktykującym katolikiem. Nawet w diecezjach, które nie posiadają odpowiednich przepisów regulujących kwestie zatrudnienia organistów i kościelnych, proboszczowie, poszukując kandydatów na te stanowiska, oczekują, aby odznaczali się oni postawą wzorowego katolika.

 

W kontekście przepisów antydyskryminacyjnych, obowiązujących w naszym kraju, wymaganie, aby kandydat na organistę czy kościelnego był katolikiem wydaje się na pierwszy rzut oka spełniać przesłanki dyskryminacji ze względu na wyznanie. Warto bowiem pamiętać, że nawet obowiązująca Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku ustanawia zakaz dyskryminacji z jakiejkolwiek przyczyny w życiu politycznym, społecznym czy też gospodarczym (art. 32 Konstytucji) oraz zapewnia każdemu wolność sumienia i religii (art. 53 Konstytucji). Gwarancją przestrzegania tego zakazu dyskryminacji jest m.in. konstytucyjny zakaz stawiania wymogu ujawniania przez obywateli swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania. Również Kodeks pracy w art. 183a wprowadza zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, zgodnie z którą wszyscy pracownicy powinni być traktowani równo w zakresie m.in. nawiązania stosunku pracy, bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, czy też właśnie wyznanie.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Uznawanie za dyskryminujący wymogu wyznania katolickiego, stawianego kandydatom na organistów i kościelnych, jest jednak błędne. Właściwą interpretację tej sytuacji znajdujemy w art. 183b § 4 K.p. Wskazuje on, że różnicowanie pracowników ze względu na religię lub wyznanie nie stanowi naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu, jeżeli w związku z rodzajem i charakterem działalności prowadzonej w ramach kościołów i innych związków wyznaniowych, a także organizacji, których cel działania pozostaje w bezpośrednim związku z religią lub wyznaniem, religia lub wyznanie pracownika stanowi istotne, uzasadnione i usprawiedliwione wymaganie zawodowe. W praktyce oznacza to, że zarówno Kościół katolicki, jak i inne kościoły i związki wyznaniowe, mają prawo żądać od kandydatów na pracowników, aby wyznawali oni określoną religię, a co za tym idzie, odrzucać takich kandydatów, którzy tego wymogu nie spełniają, nawet jeśli posiadają wyższe kwalifikacje niż inni kandydaci spełniający wymóg wyznania.

 

Prawo różnicowania pracowników ze względu na religię lub wyznanie nie dotyczy jednak wszystkich stanowisk obsadzanych w kościołach i związkach wyznaniowych. Kodeks pracy wyraźnie wskazuje, że chodzi tylko o takie stanowiska pracy, w przypadku których religia i wyznanie pracownika stanowią istotne, uzasadnione i usprawiedliwione wymaganie zawodowe. Art. 183b § 4 K.p. nakłada tym samym na pracodawcę kościelnego obowiązek przyglądania się każdemu stanowisku, na obsadzenie którego poszukiwany jest pracownik, po to, aby ocenić, czy określone wyznanie jest niezbędne do zajmowania tego stanowiska.

 

I tak, do zadań organisty należy m.in. oprawa muzyczna mszy świętych i nabożeństw, które dla wiernych Kościoła katolickiego są modlitwą. Natomiast do podstawowych obowiązków kościelnego należy: przygotowywanie szat liturgicznych, służenie do mszy świętej, czy czytanie Słowa Bożego. Obaj uczestniczą więc w czynnościach liturgicznych. W Kościele wykonywanie takich czynności uważane jest za zaszczytne i nie każdy wierny może tego dostąpić. Wyznanie katolickie jest więc niezbędne dla zajmowania stanowisk organisty i kościelnego, ponieważ – obok obowiązków związanych z pracą – są oni także przykładem dla pozostałych wiernych. Gdyby więc stanowisko organisty zajmował np. muzułmanin albo ateista, nawet jeśli byłby świetnym muzykiem, nie mógłby dawać świadectwa wiary. Ojcze nasz grane przez niego podczas mszy świętej nie byłoby modlitwą, ale zwykłym utworem muzycznym.

 

Jednakże stawianie wymogu wyznania np. kandydatce na kucharkę w parafii nie wydaje się już mieć uzasadnienie, ponieważ wykonywane na tym stanowisku czynności nie mają bezpośredniego związku z wyznawaną religią.

 

Możliwość stawiania wymogu wyznania w stosunku do stanowisk, w przypadku których religia lub wyznanie pracownika stanowią istotne, uzasadnione i usprawiedliwione wymaganie zawodowe, nie jest dana tylko parafiom Kościoła katolickiego. Takie samo prawo posiadają wszystkie kościoły i związki wyznaniowe, a także organizacje, których cel działania pozostaje w bezpośrednim związku z religią i wyznaniem, a więc np. Kościół Ewangelicko-Augsburski, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich czy Caritas.Stan prawny obowiązujący na dzień 07.10.2010

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »