Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wymiar urlopu na niepełnym etacie

Autor: Tadeusz M. Nycz • Opublikowane: 02.10.2007

Wykładnia przepisów urlopowych dotyczących przeliczania dni urlopu na godziny urlopowe w stosunku do pracowników zatrudnionych na niepełnym etacie.

Tadeusz M. Nycz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ustawodawca zmienił zasadniczo konstrukcję ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika, który jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. Zmiana ta jest bardzo istotna i znamienna,  ponieważ ustawodawca dokonał poprawnego doprecyzowania przepisów realizujących, lepiej niż poprzednie, zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, w tym przypadku proporcjonalnie do rozmiaru zatrudnienia.

 

W aktualnym stanie prawnym pracownik zatrudniony w wymiarze ½ etatu nabywał będzie prawo do urlopu, na zasadach kodeksowych w wymiarze odpowiednio 10 lub 13 dni w skali roku, w zależności od posiadanego stażu pracy.

 

Ustalanie wymiaru urlopu pracowników niepełnozatrudnionych polega zatem na zwykłej proporcjonalności, z tym  zastrzeżeniem, że powstały z podzielenia wynik w liczbie niecałkowitej dni urlopu podlega zaokrągleniu na korzyść pracownika np. umowa w wymiarze 1/3 etatu z 20 dni daje około, 6,6 dnia, co po zaokrągleniu czyni 7 dni urlopu.

 

Te 7 dni urlopu oznacza, że pracownik ma prawo do 7 dni po 8 godzin pracy, wolnych od pracy, ponieważ 1 dzień urlopu jest równoważny podstawowej normie dobowej czasu pracy stosowanej do danego pracownika. Jeżeli pracownik zatrudniony jest w skróconym czasie pracy, ten równoważnik będzie odpowiednio niższy, np. dla pracownika niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym będzie to 7 godzin.

 

Ustawodawca wprowadził powszechną przeliczeniową formułę urlopu, stwierdzając, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Oczywiście chodzi tutaj o przypadek, zatrudnienia u pracodawcy, którego obowiązuje w sytuacji pracy w wymiarze pełnego etatu 8 godzinna norma dobowa czasu pracy. Nie ma jednak znaczenia czy ta norma jest następnie realizowana w różnych równoważnych systemach.

 

Taki sposób obliczania wymiaru urlopu dotyczy wszystkich pracowników bez względu na rozmiar zatrudnienia na pełnym czy niepełnym etacie. Ustawodawca stworzył więc proporcjonalność w zakresie obliczania liczby dni należnego urlopu, traktując następnie każdy dzień urlopu jako równoważny zasadniczo 8 godzinom pracy. Taka formuła rzeczywiście odzwierciedla lepiej niż poprzednia równe traktowanie w zatrudnieniu, proporcjonalnie do rozmiaru tego zatrudnienia.

 

Odpowiednik godzinowy 1 dnia urlopu będzie więc powszechnie wynosił 8 godzin. W przypadku jednak pracy w skróconej ustawowo normie czasu pracy np. w zakładach opieki zdrowotnej, gdzie obowiązują trzy, obok 8 godzinnej, normy dobowe czasu pracy (7 godzin i 35 minut, 6 godzin lub 5 godzin), 1 dzień urlopu będzie równoważny odpowiedniej wielkości normy dobowej, stosowanej do danego pracownika.

 

Przelicznik godzinowy dnia urlopu , jest jednym z mierników równego traktowania w zatrudnieniu i dlatego ma istotne znaczenie w przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy. Przykładowo, w razie zatrudnienia w wymiarze ½ etatu, pracownikowi posiadającemu 10 letni staż pracy, ustalamy najpierw liczbę dni należnego urlopu, czyli 26 x ½ = 13 dni. Te 13 dni następnie mnożymy przez 8 godzin, zakładając, że jest to norma dobowa czasu pracy stosowana do tego pracownika, co w sumie daje nam 104 godziny urlopu.

 

Jeżeli dokonamy przeliczenia dni urlopu na godziny urlopu, to moim zdaniem, w tym momencie możemy operować już tylko pojęciem godzin urlopu ale już nie dni urlopu. Z prostego powodu, mianowicie w zależności od rozkładu czasu pracy tego pracownika zatrudnionego na ½ etatu, jego liczba dni urlopu może być różna, to znaczy może np. wynosić 13 dni, jeśli pracuje po 8 godzin w niektórych dniach tygodnia, ale może też wynosić 26 dni jeśli pracuje codziennie po 4 godziny.

 

W skrajnych przypadkach przy większym rozdrobnieniu, ta liczba dni przeliczeniowego urlopu może nawet przekraczać 26 dni, czyli największy wymiar urlopu przysługujący z Kodeksu pracy, np. przy zatrudnieniu w wymiarze 1/8 etatu. Liczba dni urlopu będzie obliczana następująco 26 x 1/8 = 4 dni urlopu, przy uwzględnieniu zaokrąglenia, o którym mowa w art. 154 § 2 K.p. Następnie jeśli 4 dni pomnożymy przez 8, to otrzymamy 32 godziny urlopu.

 

W przypadku, gdy rozkład czasu pracy pracownika będzie przewidywał pracę po jednej godzinie dziennie, jego urlop wyniesie 32 dni i taka sytuacja będzie zgodna z obowiązującymi przepisami. Trzeba pamiętać o tym, że przepis art. 154 § 3 K.p. stanowiący, że wymiar urlopu nie może przekroczyć odpowiednio 20 lub 26 dni w roku oznacza, w sytuacji przeliczenia dni na godziny, że nie może przekroczyć odpowiednio 20 dni x 8 godzin lub 26 dni x 8 godzin.

 

Z tego powodu, nie ma więc już potrzeby ustalania np. w świadectwie pracy liczby dni udzielonego pracownikowi urlopu wypoczynkowego bądź liczby dni, za które wypłacono ekwiwalent, skoro dokonano przeliczenia dni urlopu na godziny urlopu, tym bardziej, że wedle obecnego stanu prawnego zarówno wynagrodzenie jak i ekwiwalent urlopowy oblicza się godzinowo.

 

Następnemu pracodawcy potrzebna jest informacja na temat liczby godzin wykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego za dany rok i nic więcej. Z zawartej w świadectwie pracy liczby godzin udzielonego urlopu można łatwo ustalić, prawo pracownika do pozostałej liczby godzin urlopu u następnego pracodawcy, w taki sposób aby łączny urlop za dany rok kalendarzowy nie przekroczył przeliczeniowo godzinowego urlopu wskazanego w art. 154 § 1 K.p. zgodnie z § 3 tego artykułu.Stan prawny obowiązujący na dzień 02.10.2007

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 minus dziewięć =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »