.
Mamy 13 789 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Ukończenie szkoły średniej i studiów magisterskich i podjęcie pracy - ile przysługuje dni urlopu?

Autor: Tomasz Libik

Ukończyłem szkołę średnią, a następnie studia magisterskie (w lipcu 2006 roku). Jednocześnie w maju 2004 roku podjąłem pracę i pracuję do chwili obecnej. W poprzednim zakładzie pracy pracowałem do listopada 2009 roku i tam naliczono mi 26 dni urlopu. 1 grudnia 2009 roku zacząłem pracować w innej firmie, gdzie pracuję nadal. Pracodawca poinformował mnie, że przysługuje mi 20 dni urlopu. Czy ma rację, jaki powinienem mieć wymiar urlopu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pana pytanie, pragnę wskazać, że okresy wliczane do stażu pracy uprawniającego do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze określa art. 155 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym „do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

 

  1. zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
  2. średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  3. średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
  4. średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
  5. szkoły policealnej – 6 lat,
  6. szkoły wyższej – 8 lat”.

 

Ponieważ w lipcu 2006, tak jak Pan wskazuje, skończył Pan studia, uzyskując tytuł magistra, nabył Pan prawo do wliczenia do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, 8 lat.

 

Za okres, w którym pobierał Pan naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

 

Ponieważ za pracę od maja 2004 do ukończenia studiów nabyłby Pan jedynie 2-letni okres stażowy, a z tytułu ukończenia studiów wyższych nabył Pan 8-letni okres stażowy, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, należy wliczyć 8 lat.

 

Po ukończeniu przez Pana studiów należy do okresu, od którego zależne jest prawo do urlopu wypoczynkowego, wliczać rzeczywisty okres zatrudnienia – z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę.

 

Od lipca 2006 r. do lipca 2008 r., jeżeli był Pan zatrudniony na umowę o pracę, nabył Pan brakujące 2 lata do określonego w art. 154 §1 pkt 2 okresu stażowego, od którego poczynając, należny jest Panu urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni.

 

Nowy pracodawca jest obowiązany uwzględnić poprzednie okresy pracy oraz okresy studiów i przyznać Panu tym samym urlop w wymiarze wyższym (26 dni).

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Tomasz Libik

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, od ponad 4 lat specjalizujący się w prawie pracy - prowadzi szkolenia z tej gałęzi prawa oraz jest autorem licznych artykułów i porad, w szczególności dotyczących problematyki wynagrodzeń, urlopów wypoczynkowych, nawiązywania oraz rozwiązywania stosunku pracy i leasingu pracowniczego. Prywatnie miłośnik filmów, gry w bilard, a także muzyki jazzowej.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl