Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wymiar urlopu

Autor: Tomasz Libik • Opublikowane: 14.09.2010

Ukończyłem szkołę średnią, a następnie studia magisterskie (w lipcu 2006 roku). Jednocześnie w maju 2004 roku podjąłem pracę i pracuję do chwili obecnej. W poprzednim zakładzie pracy pracowałem do listopada 2009 roku i tam naliczono mi 26 dni urlopu. 1 grudnia 2009 roku zacząłem pracować w innej firmie, gdzie pracuję nadal. Pracodawca poinformował mnie, że przysługuje mi 20 dni urlopu. Czy ma rację, jaki powinienem mieć wymiar urlopu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pana pytanie, pragnę wskazać, że okresy wliczane do stażu pracy uprawniającego do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze określa art. 155 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym „do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

 

  1. zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
  2. średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  3. średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
  4. średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
  5. szkoły policealnej – 6 lat,
  6. szkoły wyższej – 8 lat”.

 

Ponieważ w lipcu 2006, tak jak Pan wskazuje, skończył Pan studia, uzyskując tytuł magistra, nabył Pan prawo do wliczenia do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, 8 lat.

 

Za okres, w którym pobierał Pan naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

 

Ponieważ za pracę od maja 2004 do ukończenia studiów nabyłby Pan jedynie 2-letni okres stażowy, a z tytułu ukończenia studiów wyższych nabył Pan 8-letni okres stażowy, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, należy wliczyć 8 lat.

 

Po ukończeniu przez Pana studiów należy do okresu, od którego zależne jest prawo do urlopu wypoczynkowego, wliczać rzeczywisty okres zatrudnienia – z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę.

 

Od lipca 2006 r. do lipca 2008 r., jeżeli był Pan zatrudniony na umowę o pracę, nabył Pan brakujące 2 lata do określonego w art. 154 §1 pkt 2 okresu stażowego, od którego poczynając, należny jest Panu urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni.

 

Nowy pracodawca jest obowiązany uwzględnić poprzednie okresy pracy oraz okresy studiów i przyznać Panu tym samym urlop w wymiarze wyższym (26 dni).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + 7 =

»Podobne materiały

Wymiar urlopu dla nauczyciela zatrudnionego w placówce nieferyjnej

Nauczyciel jest zatrudniony w placówce nieferyjnej na 19/25 etatu. Według organizacji pracy pracuje codziennie po 3,8 godziny. Ile dni urlopu należy udzielić temu nauczycielowi?

Koniec wychowawczego a L4

Jestem na urlopie wychowawczym, który kończę w przyszłym miesiącu. Mój pracodawca likwiduje zakład pracy do końca tego miesiąca. Chciałabym iść na L4. Jak mam to zrobić? Czy mam przerwać wychowawczy i wrócić na kilka dni do pracy? Dodam, że nie podpisałam jeszcze wypowiedzenia.

Przekazanie części urlopu macierzyńskiego ojcu dziecka

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, po 14 tygodniach podstawowego urlopu macierzyńskiego, matka może się go zrzec na rzecz ojca dziecka. Czy to prawo przysługuje także wtedy, gdy matka rodzi drugie dziecko, będąc na urlopie wychowawczym (na pierwsze dziecko) i nie przechodzi na urlop macierzyński t

Urlop dla kelnerki

Pracuję jako kelnerka w systemie 12/12 po dwa dni na dwa dni wolne. Mam wątpliwości odnośnie mojego urlopu. Przysługuje mi 26 dni, pracodawca wpisuje mi ciągiem dni urlopu – nawet w te dni, kiedy mam wolne. Czy ma takie prawo? Twierdzi, że muszę mieć ciągłość podczas urlopu.

Prawo do zaległego urlopu z lat poprzednich

Nie miałem pełnych urlopów wypoczynkowych przez okres 7 lat. Pracodawca bardzo niechętnie godzi się na urlopy, ciągle wymusza wybieranie po jednym, dwóch dniach, kiedy jest mniej pracy. Dlatego nie udawało mi się realizować pełnego wymiaru przysługującego mi urlopu. Czy mogę z tego powodu żądać od p

Wypłata ekwiwalentu za urlop zamiast pójścia na urlop

Mam umowę o pracę na czas określony, wygasa ona za 2 miesiące. Od prawie 3 miesięcy jestem na zwolnieniu lekarskim, które kończy mi się z końcem tego miesiąca. Przysługuje mi 14 dni urlopu. W związku z tym, że pracuje u nas mniej niż 20 pracowników, wypłacono nam w ubiegłym roku świadczenie urlopowe
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »